آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

همان طور که می دانید یکی از قدم هایی که برای طراحی سایت و راه اندازی سایت باید برداریم، خرید دامنه است. در صورتی که قصد خرید دامنه های بین المللی مانند com یا net را دارید، نیازی به مراحلی که در این مطلب عنوان می کنیم نخواهید داشت. اما در صورتی که تمایل دارید یک دامنه ملی با پسوند ir یا .ایران را برای وب سایت تان سفارش دهید، باید این مطلب را کامل خوانده و طبق آن عمل کنید تا بتوانید دامنه ی مورد نظر خود را سفارش دهید.

برای سفارش و ثبت دامنه ملی، اول از همه شما نیاز دارید تا یک شناسه در سایت ایرنیک بسازید. اما اصلا شناسه ایرنیک چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و این که شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک چگونه ساخته می شود؟ ما در این مطلب به تمامی این موارد می پردازیم و در اخر با هم به صورت تصویری بررسی می کنیم که چطور می توانیم شناسه شخص حفیفی در سایت ایرنیک بسازیم.

شناسه ایرنیک چیست؟

شاید شما هم زمانی که در یک نمایندگی فروش دامنه ملی قصد ثبت سفارش داشتید به این درخواست برخورده اید که از شما شناسه ایرنیک تان را خواسته اند، به همین دلیل سراغ این مطلب آمده اید تا ببینید باید چه کاری انجام دهید. اصلا نگران نباشید، با هم تا آخرین مرحله رفته و شناسه ایرنیک را معرفی و خواهیم ساخت.

وب سایت ایرنیک، کارگزار ثبت دامنه های ملی مانند ir و یا .ایران در کشور عزیزمان ایران می باشد، از این رو  شناسه هایی نیک با نام NIC-Handle را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. همان طور که در ابتدای مطلب عنوان کردیم، ساخت دامنه های بین المللی نیازمند شرایط خیلی خاصی نیستند، اما ساخت دامنه های ملی دارای قوانین به خصوصی است که وب سایت ایرنیک تعیین کننده ی آن ها می باشد. بنابراین در صورتی که تمایل داشته باشید دامنه ملی ثبت کنید، ابتدا باید در این وب سایت ثبت نام کرده، عضو شده تا بتوانید وارد مرحله ی بعد که ثبت دامنه است شوید. مطلب دیگری هم وجود دارد این است که ساخت این شناسه ها کاملا رایگان است، و برای ساخت آن ها هیچ گونه هزینه ای از شما درخواست نمی شود.

توسط شناسه های نیک، شما می توانید تمامی دامنه های خود را مدیریت کنید. هم چنین زمانی که شما شناسه نیک ساخته و دامنه های خود را با آن شناسه ثبت می کنید، شما مالکیت صد درصدی بر دامنه های خود دارید. شما می توانید با استفاده از این شناسه ها دامنه های خود را مدیریت کرده، DNS های ان ها را تغییر داده، با وارد کردن شناسه نیک مقصد مالکیت را به فرد دیگری واگذار کنید و یا… . بنابراین شما تنها با یک شناسه نیک می توانید کنترل کاملی بر روی دامنه های خود داشته باشید.

این نکته را هم باید عرض کنیم که بدون داشتن شناسه نیک، ثبت دامنه های ملی امکان پذیر نمی باشد.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

برای ساخت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک، ابتدا باید وارد بخش ساختن شناسه ی کاربری شوید.

شما چهار مرحله پیش رو خواهید داشت، که مرحله ی اول انتخاب نوع شناسه است. در مرحله ی اول فرم های مختلفی در اختیار شما قرار داده می شوند که هر کدام برای کاربرد های مختلفی در نظر گرفته شده اند، به عنوان مثال : شخص حقیقی، شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی، وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی، مرکز آموزشی و پژوهشی، شناسه‌ی محدود. اما گزینه ای که شما با آن شناسه ی خود را خواهید ساخت، شخص حقیقی است.

همان طور که در خود فرم به آن اشاره شده، صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌ های ir‏ و .ایران و ‎.id.ir معرفی شوند.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

در این فرم، بر روی دکمه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید تا وارد مرحله ی بعد شوید.

مرحله ی دوم، وارد کردن مشخصات شناسه است. در این مرحله شما باید اطلاعات خود را با دقت در کادر های مربوطه وارد کنید. دقت داشته باشید که حتما اطلاعات باید واقعی باشند تا در صورت بروز هرگونه مشکل، مالکیت شما بر دامنه ها به چالش کشیده نشود.

در ادامه تمامی کادر ها را با هم پر خواهیم کرد.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

دقت داشته باشید، بخشی از این فیلد ها باید به زبان لاتین نوشته شوند و بخشی دیگر هم به زبان فارسی، پس در حین پر کردن فیلد ها به این موضوع دقت داشته باشید. پس در همین ابتدای کار، کیبورد سیستم خود را به انگلیسی تغییر دهید.

در بخش نام شخص و سازمان (لاتین) :

 • نام : نام خود را به زبان لاتین وارد کنید.
 • نام خانوادگی : نام خانوادگی خود را به زبان لاتین وارد کنید.
 • نام خانوادگی : نام خانوادگی خود را به زبان لاتین وارد کنید.
 • سازمان : نام سازمان را به زبان لاتین وارد کنید. وارد کردن این مورد احباری نیست.

سپس به همین شکل، در سه فیلد پایین این موارد را به زبان فارسی بنویسید.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

در مرحله ی بعد، ارائه اطلاعات احراز هویت از شما درخواست می شود.

در کادر اول، باید شماره ملی خود را وارد نمایید.

در کادر دوم باید اطلاعات گذرنامه خود را وارد کنید که البته اجباری هم وجود ندارد. همان طور که برای این کادر تذکر داده شده است اقدام کنید : (تکمیل شمارهٔ ملی یا گذرنامه به تنهایی کافی است و ارایهٔ هر دو این اطلاعات ضروری نیست. توجه داشته باشید در صورت ارایهٔ شمارهٔ گذرنامه پر کردن کلیهٔ اطلاعات خواسته شده در مورد آن ضروری است.)

کادر بعدی مربوط به اطلاعات نشانی پستی شما است.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

در این بخش باید تمامی اطلاعاتی را که از شما درخواست شده است را کاملا صحیح و دقیق وارد کنید، بنابراین در وارد کردن اطلاعات تان دقت کنید. همان طور که در فرم بالای آن هشدار داده شده است که :

(توجه کنید که در موارد لازم، مطابقِ شرایط و ضوابط ثبت‌نام دامنه، هرگونه مکاتبه با صاحب امتیاز نام دامنه به نشانیِ وی که در شناسه کاربری خود ارایه نموده صورت خواهد گرفت و عواقب ناشی از عدم اطلاع یافتن صاحب امتیاز نام دامنه از اقدامات و تصمیمات مرکز و یا اقدامات اشخاص ثالث، به دلیل عدم ارائه نشانی صحیح بر عهده خود شخص می‌باشد.)

حالا طبق مواردی که عنوان شده است اطلاعات خود را وارد کنید :

 • کشور : نام کشور محل سکونت خود را وارد نمایید. ایران به صورت پیش فرض انتخاب شده است.
 • استان / ایالت : در این بخش باید نام استان محل سکونت خود را وارد نمایید.
 • شهر  : نام شهر محل سکونت خود را وارد نمایید.
 • نشانی : نشانی محل سکونت خود را وارد نمایید.
 • کد پستی : کد پستی محل سکونت خود را وارد نمایید.
 •  تلفن : تلفن محل سکونت خود را وارد نمایید.
 •  تلفن : تلفن محل سکونت خود را وارد نمایید.

پس از وارد کردن اطلاعات در این بخش، به بخش بعدی یعنی نشانی پست الکترونیکی مراجعه نمایید.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

اول از همه باید به اخطار سایت نیک دقت کنید که می گوید : (لطفا در حفظ و نگهداری پاسخ و پرسش محرمانه کوشا باشید. این اطلاعات در سامانهٔ ایرنیک به صورت محرمانه نگهداری می‌شوند و تغییر آنها مگر با مراجعه حضوری امکانپذیر نمی‌باشد. در مواری مانند از دست دادن گذرواژه ایرنیک از این اطلاعات جهت بازنشاندن گذرواژه استفاده میکند.) بنابراین از پرسش و پاسخ محرمانه ی خود به خوبی مراقبت کنید.

 •  پست الکترونیک : در این فیلد باید آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. دقت کنید ایمیل را باید وارد کنید که به آن همیشه دسترسی دارید و به خوبی رمزنگاری شده است.
 • پرسش محرمانه : در این کادر باید یک پرسش بنویسید.
 • پاسخ محرمانه : در این کادر باید برای پرسشی که در کادر قبل نوشتید، پاسخ بنویسید.

آخرین بخش در این مرحله نیز حریم خصوصی است.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

در این بخش باید ارتباط شناسه خود با دیگر شناسه ها را مشخص کنید. هم چنین در این قسمت مشخص می شود که چه افرادی می توانند برای ثبت دامنه از شناسه شما استفاده کنند.

طبق توضیحات خود سایت ایرنیک گفته می شود :

 1.  خصوصی : تنها خودتان می‌توانید این شناسه را به عنوان صاحب امتیاز یا هر یک از رابط‌های دامنه قرار دهید.
 2.  آزاد برای نمایندگان فروش : فقط نمایندگان فروش ایرنیک و یا خودتان می‌توانید این شناسه را به عنوان صاحب امتیاز یا هریک از رابط‌ های دامنه قرار دهید.
 3.  آزاد : همهٔ کاربران ایرنیک می‌توانند این شناسهٔ را به عنوان صاحب امتیاز یا رابط برای دامنه قرار دهند.

 

گزینه ای که باید انتخاب کنید،  آزاد برای نمایندگان فروش است. با انتخاب این گزینه، نمایندگان فروش اجازه خواهند داشت تا دامنه های درخواست شده توسط شما را ثبت کنند.سپس بر روی دکمه ی بازنگری کلیک کنید. در این مرحله اطلاعات شما بررسی شده و مشکلات را به شما نمایش داده خواهد شد تا بتوانید مشکلات را برطرف کنید. هم چنین قوانینی هم ذکر شده اند که باید آن ها را نیز مطالعه نمایید.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

پس از مطالعه ی قوانین و رفع اشکال ها، در ادامه ی قوانین از شما درخواست می شود نام و نام خانوادگی خود را به صورت کامل و به زبان لاتین بنویسید.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

سپس در کادر پایین، تصویر امنیتی به شما نمایش داده می شود و شما باید متن داخل آن را داخل کادر وارد کنید.

پس از وارد کردن کد تصویر امنیتی، بر روی دکمه ی موافقم، دریافت شناسه کلیک کنید. با کلیک بر روی این دکمه شناسه ایرنیک شما ساخته شده و وارد صفحه ای خواهید شد که شناسه به شما تحویل داده می شود.

آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک

 همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، شناسه به شما تحویل داده می شود، و در ادامه به شما اطلاع می دهد که شناسه کاربری و گذرواژه سایت شما به ایمیل تان ارسال شده است.

توجه داشته باشید باید از طریق لینکی که درون ایمیل جای گذاری شده است وارد سیستم شوید و سپس گذرواژه شناسه ایرنیک خود را تغییر دهید. در غیر این صورت حساب کاربری و شناسه ایرنیک شما در عرض 7 روز حذف خواهد شد.

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد و توانسته باشید به راحتی شناسه ایرنیک تان را بسازید. هرگونه سوالی داشتید می توانید در بخش نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید.

, , ,
نوشتهٔ بعدی
آموزش تغییر DNS های دامنه در ایرنیک
نوشتهٔ پیشین
5 افزونه برتر کوپن تخفیف وردپرس برای فروشگاه آنلاین شما

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست