آموزش نصب وردپرس روی دایرکت ادمین

جلسه ۳ : آموزش نصب وردپرس دایرکت ادمین

توی این قسمت قرار هست تا وردپرس را روی کنترل پنل دایرکت ادمین نصب کنیم. در کل تمام امکانات در دایرکت ادمین کمتر از cpanel هست اما direct Admin به این دلیل در ایران محبوب شده که ما رو تحریم نکرده ( برخلاف cpanel که ایران را تحریم کرده) به همین خاطر توی هاست های ایرانی تقریباً می‌توان گفت همه شرکت‌های هاستینگ از این کنترل پنل استفاده می‌کنند.

حالا که فهمیدیم چرا کنترل پنل دایرکت ادمین محبوب شده میریم تا وردپرس رو نصب کنیم. ما فرض می‌کنیم که شما وردپرس رو از سایت وردپرس فارسی دانلود کرده اید.

قبل از اینکه وارد مراحل نصب شویم باید وارد کنترل پنل دایرکت ادمین (Direct Admin) شویم. برای ورود دو روش وجود دارد. یا از طریق هاست وارد شوید که روش غیرمستقیم است. یا اینکه به‌طور مستقیم به شماره پورت 2222 که مخصوص دایرکت ادمین است متصل شویم. کافیه تا این آدرس را در مرورگر اینترنتتان تایپ کنید.

yoursite.com:2222

ورود به دایرکت ادمین

نصب وردپرس در دایرکت ادمین

نصب وردپرس در دایرکت ادمین شامل ۳ مرحله اصلی است. اگر قسمت قبل را که نصب وردپرس در cpanel سی پنل بود را دیده باشید این قسمت برایتان خیلی راحت خواهد بود. چون تمام مراحل دقیقا مثل هم هستند و هیچ تفاوتی ندارند. تنها تفاوت در ظاهر است . مراحل نصب وردپرس در دایرکت ادمین ( Direct Admin ) عبارتند از:

 1. کپی کردن فایل های وردپرس
 2. ایجاد پایگاه داده یا دیتابیس
 3. انجام مرحله نصب وردپرس

۱- کپی کردن فایل های وردپرس

بعد از دانلود فایل نصبی ورپرس که به صورت zip است به قسمت File Manager در دایرکت ادمین بروید.

کنترل پنل دایرکت ادمین

حالا وارد قسمت Public-html شوید. این فولدر شاخه اصلی سایت شما است. یعنی هر فایلی که در داخل این فولدر قرار بگیرد در اینترنت قابل دیدن خواهد بود مثل فایل های قابل دانلود. البته فایل های اجرایی مثل php قابلیت دانلود را ندارند و فقط در اینجا اجرا میشوند.

public_html در دایرکت ادمین

در پایین صفحه مطابق شکل زیر یک قسمت برای آپلود فایل وجود دارد. روی دکمه Upload files to current directory کلیک کنید. در این مرحله فایل وردپرس را آپلود کنید و کمی صبر کنید تا پیام اتمام آپلود به شما نمایش داده شود.

Upload files to current directory
آپلود فایل ها در دایرکت ادمین

حالا که فایل ها رو به درستی آپلود کردیم میتونیم بیایم و اون ها رو از حالت فشرده خارج کنیم. برای اینکار مثل عکس زیر روی گزینه Extract کلیک کنید.

از حالت فشرده خارج کردن فایل zip

البته بلافاصله از حالت فشرده خارج نمیکنه و در مرحله بعدی از ما سوال میپرسه که در کجا باید فایل های extract شده را کپی کند.

از حالت فشرده خارج کردن فایل zip

همان طور که از جلسه قبل یادتان هست ما فایل rar را نمیتوانیم در لینوکس از حالت فشرده خارج کنیم

الان فایل های وردپرس در داخل پوشه وردپرس extract شده اند. حالا میخواهیم مثل جلسه قبلی تمام فایل ها را منتقل کنیم به فولدر public_html که ریشه هاست ما است.

فرآیند کپی کردن یا انتقال فایل ها در دایرکت ادمین  (Direct Admin) فرآیندی سخت تر و پیچیده تر نسبت به cpanel است . ما باید در دو مرحله این عملیات را انجام دهیم. در مرحله اول باید روی گزینه Empty Clipboard که در پایین سمت راست است کلیک کنیم تا حافظه clipboard در دایرکت ادمین پاک شود. اگر در یک سایتی که دارای cms است این کار را انجام ندهید فایل های اضافه هم میتوانند کپی یا move شوند و سایت شما را به هم بریزند.

من با یکبار با رعایت نکردن همین مورد یک سایت را به فنا دادم. شانس داشتم که بک آپ داشتم

پاک کردن حافظه clipboard

حالا به پوشه wordpress بروید و سپس از بالای سمت راست صفحه روی گزینه Select کلیک کنید تا تمام فایل ها انتخاب شوند.

حالا دوباره به پایین صفحه بروید و روی گزینه Add to Clipboard کلیک کنید تا فایل ها در حافظه Clipboard ذخیره شوند.

add to clipboard

حالا به فولدر public_html برگردید و روی گزینه Move Clipboard Files here کلیک کنید تا فایل ها انتقال پیدا کنند.

انتقال فایل های وردپرس در دایرکت ادمین

حالا میتوانید فولدر wordpress را به همراه فایل zip وردپرس ، حذف کنید تا هم فضای خالی داشته باشید و هم رعایت مسائل امنیتی را انجام داده باشیم. تا این مرحله قسمت اول که کپی کردن فایل های مورد نیاز بود را تمام کرده ایم.

۲- ایجاد پایگاه داده یا دیتابیس برای وردپرس

توی قسمت قبل ما فایل های وردپرس رو در جایی که باید قرار می گرفتن (Public_html) کپی کردیم. توی این بخش میخواهیم برای وردپرس یک پایگاه داده ایجاد کنیم . هدف از ایجاد پایگاه داده این است که وردپرس تنظیمات و اطلاعات متنی وبسایت را در آن ذخیره کند.

برای ایجاد پایگاه داده در دایرکت ادمین (Direct Admin) از قسمت your account به قسمت My SQL Management مطابق عکس زیر بروید.

ایجاد پایگاه داده در دایرکت ادمین

در قسمت بعدی مطابق شکل زیر روی گزینه Create New Database کلیک کنید.

ایجاد پایگاه داده در دایرکت ادمین

در این قسمت تمام‌کارهای ساخت پایگاه داده انجام می‌شود. همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید این بخش شامل ۴ تکه است.

Database Name : در این قسمت نام پایگاه داده را وارد می‌کنیم. حواستان باشد که شما فقط انتهای نام پایگاه داده را دارید مشخص می‌کنید و ابتدای نام پایگاه داده توسط کنترل پنل دایرکت ادمین تعیین‌شده است و ما قادر به تغییر آن نیستیم.

Database Username : در این قسمت باید یک نام کاربری برای اتصال به پایگاه داده ایجاد کنیم. همان‌طور که میدانید هر پایگاه داده‌ای شامل یوزر و پسورد های مختلفی می‌تواند باشد.

Username Password : در این قسمت هم که رمز عبور برای نام کاربری که در بالا تعیین کردیم را استفاده می‌کنیم.

Confirm Password : در انتها هم رمز عبور را تائید می‌کنیم.

اطلاعات این قسمت حساس هستند و باید در جای امنی ذخیره شوند. اما الان ذخیره نکنید. روی گزینه create کلیک کنید.

ایجاد پایگاه داده در دایرکت ادمین

همان‌طور که می‌بینید دایرکت ادمین به ما پیام ساخت موفقیت‌آمیز پایگاه داده را داد و همراه آن نیز تمام اطلاعات موردنیاز ما را در یک جدول به‌صورت مرتب و تروتمیز آماده کرده. این اطلاعات را همین‌جا کپی کنید و در کامپیوتر خودتان ذخیره کنید.

ایجاد پایگاه داده در دایرکت ادمین

تا اینجا قسمت دوم هم تمام شد و ما پایگاه داده مورد نیاز برای وردپرس را ایجاد کردیم.

۳- نصب وردپرس

حالا که تمام فایل های نصبی سر جای خودشان قرار دارند و پایگاه داده نیز آماده است میرویم تا مراحل نصب و تنظیمات اولیه وردپرس را انجام دهیم. در ابتدا سایت خودتان را باز کنید ، یعنی نام دامنه سایتتان را در مرورگر اینترنت تایپ کنید. با انجام اینکار شما صفحه انتخاب زبان وردپرس را خواهید دید. مانند عکس زیر زبان فارسی را انتخاب کنید.

انتخاب زبان قبل از نصب وردپرس

به پنجره مشهور نصب وردپرس می‌رسیم . در این قسمت وردپرس به ما می‌گوید که برای ادامه نصب حتماً باید پایگاه داده داشته باشید که ما در بخش قبل ایجاد کردیم. شما باید جهت شروع کار موارد زیر را بدانید.

 1. نام پایگاه‌داده
 2. نام‌کاربری پایگاه‌داده
 3. رمز پایگاه‌داده
 4. میزبان پایگاه‌داده
 5. پیشوند جدول (اگر می‌خواهید بیش از یک وردپرس روی یک پایگاه‌داده اجرا کنید)
پنجره نصب وردپرس

در این مرحله پنجره زیر را خواهید دید. 3 قسمت اول را که اطلاعات مربوط به پایگاه داده است را وارد کنید. همان اطلاعاتی که در بخش قبل با هم ایجاد کردیم و شامل : نام پایگاه داده ، نام کاربری و رمز عبور آن است.

قسمت چهارم که میزبان پایگاه داده است را دست نزنید و بگزارید localhost باقی بماند.

قسمت آخر را هم یا دست نزنید یا چند کاراکتر به آن جهت افزایش امنیت اضافه کنید.

اتصال وردپرس به پایگاه داده

خب رفیق دیگه نوبت نصب وردپرس رسیده.

شروع نصب وردپرس

بعد از نصب اولیه وردپرس نوبت به انجام تنظیمات حیاتی اولیه است. مطابق عکس زیر تنظیمات را انجام دهید. یادتان باشد که از نام کاربری admin تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید چون اولین نامی است که موقع حمله استفاده می‌شود.

مرحله آخر نصب وردپرس در دایرکت ادمین

اطلاعات مهم این قسمت نام کاربری و رمز عبور به همراه ایمیل شما هستند. در آخر صفحه یک تیک هم وجود دارد که اگر سایت شما تستی است میتوانید آن را بزنید تا موتور های جست و جو مانند گوگل و یاهو و بینگ سایت شما را برسی نکنند.

ما در این قسمت وردپرس را در دایرکت ادمین نصب کردیم. در قسمت بعدی مطالب را ادامه خواهیم داد.

,

مطالب مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عرض احترام. در قسمتی که باید نام کاربری و پسورد رو در wp_config_sampele وارد کنیم رو متوجه نشدم و نتونستم واردش بشم واخر کار به من اجازه نداد تا مراحل رو به انتها برسونم.لطف میکنید من رو تفهیم کنید در این قسمت

  پاسخ
  • با سلام
   فایل wp-config-sample برای نصب دستی به کار میرود و یوزر و پسورد و نام اتصال به پایگاه داده را در خود ذخیره می کند. البته بعد از انجام تغییرات باید نام این فایل به wp-config.php تغییر کند تا اتصال بین وردپرس و پایگاه داده برطرف شود.
   در کل نیازی نیست فایل wp-config-sample را به طور مستقیم ادیت کنیم چون خود وردپرس هنگام انجام عملیات نصب از شما اطلاعات اتصال به پایگاه داده را می پرسد و اگر مشکلی باشد به شما پیام خطا میدهد و اگر هم اطلاعات درست بودند خود وردپرس فایل wp-config.php را ایجاد می کند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست