آموزش سئو

سئو وردپرس – راهنمای جامع سال 2019

سئو چیست؟ و چرا سئو مهم است؟ آیا تا به حال به سئوی وب سایت تان فکر کرده اید؟ سئو و بهینه سازی سایت یکی از مهم ترین و حیاتی ترین موضوعات در مورد هر وب سایت است  که شما باید به آن بپردازید، و در صورتی هم که به این بحث پرداخته نشود، می تواند برای وب سایت شما مشکل ساز شود. اغلب راهنما های سئو که در اینترنت قرار دارند، به صورت کلی به این مبحث پرداخته اند که فهم آن برای افراد تازه کار کمی سخت خواهد شد. در صورتی که شما هم به دنبال راهی برای افزایش ترافیک وب سایت تان هستید، در این صورت حتما باید به بررسی سئوی سایت تان پرداخته و به بهینه سازی آن بپردازید.

در این مطلب، بهترین نکات و ترفند های افزایش سئو را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت، که با رعایت این نکات وب سایت وردپرس شما بهینه سازی شده و باعث افزایش ترافیک سایت شما خواهد شد.

حتما شما هم تا به حال شنیدید که افراد حرفه ای می گویند که وردپرس با سئو سازگار است، به همین دلیل است که افراد بسیاری وردپرس را انتخاب می کنند. همزمان با این موضوع که وردپرس کد هایی تولید می کند که با سئو سازگار است، در عین حال شما هم باید اطمینان حاصل کنید که کارهای لازم را برای افزایش سئو وب سایت تان انجام می دهید. با ما در ادامه این مطلب آموزش سئو رایگان همراه باشید.

سئو چیست؟

آموزش سئو وردپرس

سئو یا seo  مخفف جمله ی (Search Engine Optimization) به معنای بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو است. استراتژی ای است که توسط مدیران وب سایت ها به کار گرفته می شود تا ترافیک بیشتری را توسط امتیاز گرفتن از موتور های جستجو به وب سایت خود سرازیر کنند.

سئو (SEO) یا بهینه سازی سایت به معنای ترفند زدن و یا دور زدن موتورهای جستجو نمی باشد. بلکه به معنای طراحی وب سایتی با کد های بهینه سازی شده است که موتور های جستجو بتوانند به راحتی وب سایت شما را پیدا کنند. البته این تنها گوشه ای از تعریف سئو می باشد، تعاریف و بخش های دیگر سئو را در ادامه خواهیم داشت.

زمانی که کاربران مختلف اینترنت، برای موضوعاتی که شما درمورد آن ها مطلب می نویسید جستجو می کنند، در این حالت در صورتی که مطالب شما برای موتور های جستجو بهینه سازی شده باند در ردیف ها و درجات بالاتری نمایش داده خواهند شد، که این امر باعث افزایش ترافیک سایت شما خواهد شد.

چرا سئو مهم است؟حذف شرط: 

گاهی اوقات موتورهای جستجو می توانند بزرگ ترین منبع ترافیک سایت شما باشند. گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر توسط الگوریتم های پیشرفته ی خود صفحات وب مختلف وب سایت شما را بررسی کرده و بر اساس آن الگوریتم ها و فاکتور ها، صفحات مختلف را رتبه بندی می کنند. البته هنوز هم این الگورریتم ها کامل نیستند و به کمک شما برای فهم بهتر این موتورهای جستجو درمورد محتوای صفحه نیاز دارند.

در صورتی که مطالب شما بهینه سازی نشده باشند، این مورتور های جستجو نمی دانند که چگونه این صفحات را رتبه بندی کرده و به آن ها امتیاز دهند.

در ادامه زمانی که کاربران در اینترنت درمورد موضوعاتی که شما مطلب مینویسید جستجو می کنید، وب سایت شما در این نتایج نمایش داده نخواهند شد و شما این ترافیک عظیم را از دست خواهید داد.

سئو پایه وردپرس

تنها یاد گرفتن تعدادی ترفند و نکته ی سئو و اجرای این موارد خواهد شد که به طور قابل توجهی ترافیک وب سایت شما افزایش یابد. حتما لازم نیست که در حوزه وردپرس حرفه ای باشید تا بتوانید از تکنیک های زیر استفاده کنید، تمامی نکات به زبان ساده توضیح داده شده اند بنابراین می توانید به راحتی این نکات را فرا گرفته و آن ها را بر روی وب سایت تان پیاده کنید.

حال وقت آن است که بهینه سازی وب سایت تان را شروع کنیم.

قابل دیده شدن سایت تان را چک کنید

وردپرس در حالت پیش فرض با این امکان ارائه شده است که بتوانید امکان دیده شدن وب سایت تان توسط موتور های جستجو را توسط این امکان کنترل کنید. هدف از قرار دادن این امکان این است که به شما وقت بیشتری برای کار کردن بر روی وب سایت تان می دهد. و هر زمان که کارتان بر روی سایت تمام شد، با غیر فعال کردن این گزینه می توانید انتخاب کنید که وب سایت شما توسط موتورهای جستجو دیده شده و ایندکس شود.

در عین حال ممکن است که شما به اشتباه این گزینه را انتخاب کرده و وب سایت تان از دسترس موتورهای جستجو خارج شود. در صورتی که وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده نمی شود، سپس اولین کاری که شما باید انجام دهید، چک کردن این گزینه است که ببینید آیا فعال است یا خیر. برای این کار تنها کافیست وارد پنل مدیریت سایت تان شده، سپس به بخش تنظیمات » خواندن مراجعه نمایید.

آموزش سئو

پس از مراجعه به این بخش، در انتهای صفحه گزینه ای به نام تنظیمات دیداری سایت می بینید که این گزینه باید غیر فعال باشد. در انتها پس از غیر فعال کردن این گزینه تنها کافی است بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند و وب سایت شما در دسترس موتور های جستجو قرار گیرد.

استفاده از پیوندهای یکتای سازگار با سئو

اصلا پیوندهای یکتای سازگار با سئو چه پیوند هایی هستند؟

پیوندهای یکتای سازگار به سئو و بهینه سازی شده، پیوندهایی هستند که به طور واضح نشان دهنده محتوای صفحه هستند، و به راحتی توسط کاربران و موتورهای جستجو خوانده می شوند.

در ادامه چند نمونه پیوندهای یکتای بهینه شده مشاهده می کنید :

https://www.sabzwp.com/how-to-install-wordpress/

https://www.sabzwp.com /common-wordpress-errors-and-how-to-fix-them/

همان طور که در مثال های بالا مشاهده می کنید، با نگاه انداختن به این آدرس های اینترنتی به راحتی می توانید متوجه محتوای این صفحات شوید. استفاده از پیوند های یکتای بهینه شده و استاندارد، شانس شما را در دریافت ترافیک بیشتر و جایگاه بهتر در نتایج جستجو تضمین خواهد کرد.

خب حالا یک پیوند یکتا که بهینه سازی نشده است چه شکلی است؟

http://example.com/?p=10467
http://example.com/archives/123

همان طور که در آدرس های اینترنتی بالا مشاهده می کنید دارای اعداد و حروفی هستند که بی ربط به محتوا می باشند، و کاربران و موتورهای جستجو نمی توانند حدس بزنند یا بفهمند که در این صفحات چه می گذرد و محتوای این صفحات چیست.

در ادامه به شما آموزش می دهیم که چگونه می توانید پیوند های یکتای سایت وردپرس تان را با سئو سازگار کنید.

برای این کار تنها کافی است وارد پنل مدیریت سایت تان شده، و به بخش تنظیمات » پیوند های یکتا مراجعه نمایید. و سپس در بخش تنظیمات پیوندهای یکتا، بر روی گزینه نام پست کلیک کنید.

سئو پیوندهای یکتای وردپرس

پس از انتخاب گزینه ی مورد نظر، بر روی دکمه ذخیره تنظیمات کلیک کنید.

نکته : توجه داشته باشید در صورتی که وب سایت شما بیش از 6 ماه است که فعالیت دارد و دارای صفحات و مطالب مختلفی است، در این حالت تنها در صورتی که از گزینه اعداد استفاده می کنید می توانید ساختار پیوند های یکتا را تغییر دهید. اما در صورتی که از تاریخ، نام و یا ماه استفاده می کنید در این حالت از همین ساختار ها استفاده کنید.

در صورتی که شما هنوز هم حتما نیاز دارید که ساختار پیوند های یکتای سایت تان را تغییر دهید، پیشنهاد می کنیم یک متخصص وردپرس استخدام کرده و از او بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد، در این حالت فرد متخصص ریدایرکت های ضروری را برای سایت شما ایجاد می کند.

آدرس اینترنتی با  www یا بدون www

اگر به تازگی قصد دارید که وب سایت خود را راه اندازی کنید، باید تصمیم بگیرید که آدرس اینترنتی سایت شما با www  شروع شود یا خیر. به عنوان مثال به صورت www.example.com نمایش داده شود یا به صورت example.com؟

موتورهای جستجو هر کدام از این دو را به عنوان سایتی مجزا نگاه می کند، پس شما باید بین این دو مورد یکی را انتخاب کنید.

می توانید گزینه انتخابی خودتان را با مراجعه به بخش تنظیمات » عمومی در پنل وردپرس تان مشخص کنید. آدرس انتخابی خود را در هر دو قسمت آدرس اینترنتی سایت و آدرس اینترنتی وردپرس بنویسید. مانند شکل زیر :

آموزش سئو

در واقع از لحاظ سئو فرق چندانی وجود ندارد، و به گفته کارشناسان استفاده یکی از این دو مورد نسبت به دیگری مزایای خاصی ندارد.

بهترین افزونه سئو وردپرس

یکی از بهترین مزایایی که وردپرس دارد، وجود افزونه های مختلف برای کارهای متنوع در آن است و سئو هم یکی از آن ها و از مهم ترین شان است. در زمینه سئو وردپرس چندین هزار افزونه سئو وجود دارد که انتخاب را برای افراد تازه کار کمی سخت خواهد کرد.

به جای اینکه هر بار افزونه های مختلفی را نصب و تست کنید، و یا چندین افزونه را برای انجام کار های مختلف سئو نصب کنید، ما در ادامه به شما افزونه هایی را معرفی خواهیم کرد که همه کارهای لازم را انجام می دهند و 100 درصد هم رایگان هستند.

انتخاب بهترین افزونه سئو وردپرس

همان طور که در بخش قبل عرض کردیم، افزونه های بسیاری در زمینه سئو طراحی شده اند که این تعداد زیاد کار را برای افراد تازه کار سخت خواهند کرد، و در صورتی که شما بخواهید این افزونه ها را به صورت تک تک نصب و تست کنید زمان و هزینه بر خواهد بود. اما در این بخش به شما دو افزونه سئو حرفه ای را به شما معرفی خواهیم کرد که در عین بهترین بودن کار با آن ها بسیار ساده می باشد، و کاملا هم رایگان هستند.

هرگاه بحث سئو و افزونه سئو به میان می آید، نام دو افزونه سئو همیشه درخشان تر است و مورد انتخاب و اعتماد افراد بیشتری قرار گرفته اند که افزونه های سئو Yoast SEO و All in one SEO pack می باشند.

ما در سبز وردپرس از افزونه Yoast SEO  برای سئو سایت مان و مطالب مان استفاده می کنیم، بنابراین اسکرین شات هایی هم که در ادامه قرار می دهیم از این افزونه هستند. دلیل انتخاب این افزونه هم کامل تر بودن نسبت به افزونه All in one SEO pack و حرفه ای تر بودن آن می باشد.

اضافه کردن نقشه سایت به وردپرس

سئو نقشه سایت وردپرس

یک نقشه سایت XML یا sitemap یک لیست از تمامی صفحات و مطالب وب سایت شما است که به صورتی مخصوص فرمت بندی شده است. این نقشه ها کار را برای موتورهای جستجو در پیدا کردن تمامی محتوای سایت شما آسان تر خواهد کرد.

اضافه کردن نقشه سایت به رنکینگ سایت شما در موتورهای جستجو اضافه نخواهد کرد، بلکه به موتورهای جستجو کمک می کند تا بتوانند راحت تر و سریع تر محتوای شما را پیدا کرده و به آن ها امتیاز بدهند.

در صورتی که از افزونه Yoast SEO استفاده می کنید این افزونه به صورت خودکار یک نقشه XML  برای سایت شما می سازد. برای پیدا کردن این نقشه تنها کافی است وارد آدرس زیر شوید (فراموش نکنید که آدرس دامنه خود را جایگزین example.com کنید.)

http://example.com/sitemap_index.xml

در ادامه به شما اموزش خواهیم داد تا بتوانید نقشه سایت تان را در گوگل ثبت کنید.

آموزش اضافه کردن نقشه سایت به کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل یا به عبارتی google search console که با نام وبمستر تولز نیز شناخته می شود، ابزار های مختلفی را در اختیار وب مسترها قرار می دهد تا بتوانند اطلاعاتی مانند این که موتور های جستجو چگونه محتوای سایت شما را مشاهده می کنند را بدست بیاورند.

هم چنین اطلاعات و گزارش هایی را در اختیار شما قرار می دهد تا ببینید که صفحات سایت شما چگونه در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند. اطلاعات دیگری مانند کلماتی که کاربران با جستجو در اینترنت به وب سایت شما می رسند، این که چگونه صفحات سایت تان در موتور های جستجو نمایش داده میشود، و این که هر چند وقت یک بار بر روی صفحات سایت شما کلیک می شود را به شما نمایش می دهد.

در واقع با داشتن این اطلاعات می توانید ببینید که چه چیز هایی در وب سایت تان درست کار می کند و کدام خیر. بنابراین بر اساس این اطلاعات می توانید برای محتوای سایت تان استراتژی بچینید و طبق آن پیش بروید.

حتی زمانی که مشکلی در سایت شما پیدا شود، گوگل به ایمیل شما پیامی حاوی اطلاعات آن خطا ارسال می کند. به عنوان مثال زمانی که خزنده های گوگل نمی توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند، یا مطالب کپی پیدا کرده باشد یا… .

برای اضافه کردن نقشه گوگل ابتدا باید سایت تان را در کنسول جستجوی گوگل ثبت کرده باشید، پس از ثبت سایت تان، در منوی سمت چپ صفحه بر روی گزینه CRAWL  کلیک کرده و بر روی  sitemaps کلیک کنید.

سایت مپ در سرچ کنسول جدید
سایت مپ در سرچ کنسول جدید
سرچ کنسول قدیمی
سرچ کنسول قدیمی

سپس وارد صفحه مدیریت نقشه های سایت می شوید، بر روی دکمه ی add sitemap  با رنگ قرمز کلیک کنید.

آموزش اضافه کردن نقشه سایت به کنسول گوگل

سپس در این قسمت باید آدرس نقشه سایت تان را ثبت کنید. در صورتی که نقشه سایت تان را با افزونه Yoast SEO  ساخته باشید، آدرس نقشه سایت تان به صورت sitemap_index.xml خواهد بود.

پس از ثبت سایت تان، ابتدا به حالت PENDING نمایش داده خواهد شد. کمی طول خواهد کشید تا خزنده های گوگل در سایت شما بخزند و آن را بررسی کنند. پس از چند ساعت خواهید توانست مقداری آمار و اطلاعات را در مورد نقشه سایت تان مشاهده نمایید. تعداد لینک هایی را که در نقشه سایت تان پیدا کرده، آن هایی را که ایندکس شده اند، و اطلاعاتی درمورد تصاویر و صفحات وب سایت تان را در اختیار تان قرار خواهد داد.

توصیه می کنیم حداقل به صورت ماهیانه یک بار به اکانت خود در وبمستر تولز سر بزنید تا گزارش های سایت تان را مشاهده کرده و ببینید که روند سئوی سایت تان به چه صورتی است.

بهینه سازی پست ها برای سئو

گاهی اوقات فکر می کنند که تنها نصب یک افزونه سئو تمام چیزی است که نیاز دارند و دیگر نیازی به کار های اضافی نیست. اما این یک اشتباه بزرگ است.

سئو یک پروسه در حال پیشرفت است که شما هم باید همگام با آن ادامه دهید، اگر که تمایل به افزایش ترافیک سایت تان و مشاهده بهترین نتایج را دارید.

افزونه سئو yoast seo  به شما این امکان را می دهد تا بتوانید برای نوشته یا صفحات سایت خود عنوان، توضیحات، و کلمه کلیدی را مشخص کنید. هم چنین پیش نمایشی از آن چه کاربران آن صفحه و یا مطالب را در نتایج جستجو می بینند را به شما به صورت زنده نمایش می دهد.

پیشنهاد ما به شما این است که عنوان و توضیحات پست و یا صفحات وب سایت تان را به بهترین نحو ویرایش کرده و بنویسید تا حداکثر  کلیک ها را برای سایت تان به ارمغان بیاورید. در هنگام نوشتن پست، تنها کافی است که در انتهای صفحه به بخش تنظیمات Yoast seo  مراجعه نمایید.

بهینه سازی مطالب وردپرس

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید تنظیمات مختلفی برای سئو این مطلب در نظر گرفته شده است که شما می توانید با ویرایش و بهینه سازی با این ابزار، ترافیک بهتری را به سمت وب سایت خود هدایت کنید. البته باید در نظر داشته باشید که انتخاب عنوان مناسب، انتخاب کلمه کلیدی درست هم بسیار مهم هستند و باید هوشمندانه به این موارد بپردازید.

آموزش استفاده مناسب از برچسب ها و دسته بندی ها در وردپرس

استفاده بهینه از برچسب ها و دسته بندی ها در وردپرس

وردپرس به ما این اجازه را می دهد تا پست های سایت مان را به دو حالت دسته بندی و برچسب تقسیم کنیم. در این حالت می توانید به راحتی به مدیریت محتوای سایت تان بر اساس موضوعات بپردازید، و کاربران هم می توانند به آسانی محتوایی را که به دنبال آن بودند را در وب سایت شما پیدا کنند.

هم چنین این دسته بندی و برچسب ها به موتور های جستجو کمک می کنند تا راحت تر بتوانند ساختار وب سایت شما و محتوای شما را بفهمند.

اغلب افراد تازه کار در انتخاب این دو و طرز استفاده از آن ها دچار مشکل می شوند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم که به شما عزیزان آموزش استفاده از این دو دسته بندی را آموزش دهیم.

دسته بندی ها و یا categories برای گروه بندی های بزرگ مطالب سایت شما است. بنابراین در صورتی که بلاگ شما را یک کتاب فرض کنیم، دسته بندی ها فهرست آن هستند. به عنوان مثال در یک بلاگ شخصی، می توانید دسته بندی هایی مانند موزیک، غذا، مسافرت و … را داشته باشید. دسته بندی ها به صورت ارثی هستند، بنابراین می توانید دسته بندی هایی در زیر دسته به آن ها اضافه کنید.

در حالت دیگر، برچسب ها یا tags کلمات کلیدی مشخصی هستند که محتوای یک مطلب را معرفی میکنند. به عنوان مثال یک مطلب که تحت دسته بندی غذا است، می تواند برچسب هایی مانند سالاد، صبحانه، پنکیک و… داشته باشد.

با استفاده مناسب از دسته بندی ها و برچسب ها می توانید به کاربران تان کمک کنید تا به راحتی بتوانند مطالب را در سایت شما پیدا کنند. از ان جایی که برای کاربران شما این کار راحتی میشود، برای موتور های جستجو هم گشت و گذار و مرور سایت تان آسان تر خواهد شد.

به لینک سازی داخلی عادت کنید

موتورهای جستجو به هر کدام از صفحات وب سایت شما یک امتیاز (page authority) می دهند. نحوه امتیاز دهی به این صفحات به صورت محرمانه نگه داشته شده است تا کاربران نتوانند به راحتی آن را دور بزنند. اما یکی از مهم ترین فاکتورهای این امتیاز ها، لینک ها هستند.

به همین دلیل بسیار مهم است که شما در مطالب وب سایت تان، به دیگر صفحات و مطالب سایت تان لینک بدهید.

باید از این کار یک عادت برای خودتان بسازید، و در هر زمان که می توانستید به دیگر مطالب وب سایت تان به صورت لینک های داخلی ارجاع دهید. در صورتی که برای وب سایت تان چند نویسنده دارید، می توانید یک چک لیست پست برای آن ها بسازید که نیازمند لینک کردن حداقل سه پست داخلی باشد.

این کار به شما در افزایش بازدید صفحات سایت تان کمک خواهد کرد، زمانی را که کاربران در سایت شما می گذرانند را افزایش می دهد و در نتیجه امتیاز سئو صفحات و مطالب سایت تان را افزایش خواهد داد.

بهینه سازی نظرات وردپرس

بهینه سازی نظرات وردپرس

نظرات می توانند یکی از شواهد و علامت های درگیر شدن و اشتراک کاربران در وب سایت شما خواهد بود. هر چه افراد بیشتری در وب سایت شما فعالیت داشته باشند، به معنی لینک های بیشتر به سایت شما، ترافیک بیشتر و بهینه سازی و سئوی بهتر خواهد بود. اما باید به این توجه داشته باشید که نظرات وب سایت شما واقعی باشند نه هرزنامه و غیر واقعی. اسپمر ها نظرات مختلفی را با لینک های بد که می توانند باعث تاثیر منفی در سئوی سایت شما شوند را در سایت شما ثبت کنند. به همین سبب باید مراقب این موارد باشید تا رنکینگ و امتیاز وب سایت تان را در نتایج جستجو از دست ندهید.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم که از افزونه Akismet استفاده کنید. این افزونه به صورت پیش فرض زمانی که شما وردپرس را نصب می کنید همراه با افزونه Hello dolly نصب می شود، و به شما کمک می کند بتوانید با نظرات اسپم و هرزنامه ها مبارزه کنید. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه به مطلب معرفی افزونه Akismet مراجعه نمایید.

البته نکته ی دیگری هم وجود دارد، این است که شما باید حواستان به تعداد نظرات موجود در صفحات باشد، زیرا تعداد بالای نظرات در یک صفحه می تواند باعث بارگذاری کند آن صفحه شود. به همین دلیل می توانید از بخش تنظیمات دیدگاه ها، برای نظرات صفحات محدودیت ایجاد کرده و آن ها را صفحه بندی کنید.

نوفالو کردن لینک های خارجی وردپرس

همان طور که بالا گفتیم، لینک ها به موتور های جستجو کمک می کنند بفهمند که کدام صفحات مهم هستند. هنگامی که شما به یک وب سایت دیگر لینک می دهید، در واقع دارید مقداری از امتیاز سئوی سایت تان را به آن سایت دیگر تقدیم می کنید. این امتیاز سئو که شما به وب سایت دیگر اهدا می کنید، به نام link juice شناخته می شود.

برای دریافت امتیاز سئوی بالاتر باید اطمینان حاصل کنید که حتما تعداد link juice هایی که دریافت می کنید، بیشتر از آن هایی است که به وب سایت های دیگر می دهید.

اضافه کردن صفت nofollow به لینک های خروجی (وب سایت هایی که شما صاحب آن ها نیستید) به موتورهای جستجو دستور می دهد که این لینک ها را دنبال نکنند. یک لینک خروجی معمولی به شکل زیر است :

<a href="http://example.com">Example Website</a>

و حالا یک لینک خروجی با صفت nofollow به شکل زیر خواهد بود :

<a href="http://example.com" rel="nofollow">Example Website</a>

البته در صورتی که با کد نویسی آشنایی ندارید، می توانید با افزونه های مربوطه مانند Title and Nofollow For Links این امکان (rel=”nofollow”) را به بخش افزودن / ویرایش لینک در ویرایشگر وردپرس اضافه کنید. می توانید مثال این مورد را در تصویر زیر مشاهده نمایید :

نوفالو کردن لینک های خارجی وردپرس

نقش سرعت و امنیت وردپرس در سئو

حتی اگر تمامی موارد سئو را دنبال کرده و نکات بسیاری را در وب سایت تان رعایت کرده باشید، اما در صورتی که وب سایت شما کند تر از دیگر وب سایت ها باشد، و یا اینکه توسط یک هکر هک شود، در این حالت سئوی وب سایت شما و امتیاز آن در رتبه بندی نتایج جستجو ها ضربه بزرگی خواهد خورد.

در ادامه مقاله به این بحث می پردازیم که چگونه در از دست دادن ترافیک سایت مان بر اثر نداشتن امنیت و یا کند بودن سایت جلوگیری کنیم.

بهینه سازی سرعت و عملکرد سایت وردپرس

بهینه سازی سرعت و عملکرد سایت وردپرس

تحقیقات به ما نشان داده است که در عصر اینترنت، تحمل انسان ها بسیار کم است و زمان زیادی را برای بارگذاری وب سایت شما صرف نخواهند کرد.

کارشناسان می گویند که کاربران اینترنت تنها در چند ثانیه اول تصمیم می گیرند که در وبسایت شما بمانند و یا آن را ترک کنند. این بدین معناست که شما به عنوان یک مدیر سایت، این وظیفه را دارید تا تنها در چند ثانیه محتوای وب سایت تان را برای کاربران تان به نمایش گذاشته و آن ها را جذب کنید. شما نمی توانید کاربران تان را وادار کرده و یا وقت آن ها را با زمان اضافی برای بارگذاری وب سایت تان تلف کنید، زیرا ممکن است تنها در 4 یا 5 ثانیه ی ابتدایی تصمیم به ترک وب سایت شما بگیرند. پس حتما نسبت به بهینه سازی سرعت وب سایت تان اقدام کنید.

بهینه سازی تصاویر در وردپرس برای سئو

تصاویر خیلی بیشتر از متون کاربران را جذب خود می کنند، اما زمان بیشتری را هم برای بارگذاری صرف خود می کنند. اگر مراقب سایز و کیفیت تصاویر وب سایت تان نباشید در این حالت می توانند باعث کاهش سرعت بارگذاری وب سایت شما شوند.

حتما مطمئن شوید از تصاویری استفاده می کنید که بهینه سازی شده اند تا با سرعت بالاتری بارگذاری شوند. حتی اگر از فوتوشاپ برای کاهش حجم تصاویر استفاده میکنید باز هم پیشنهاد میکنیم از افزونه smush pro استفاده کنید تا حجم تصاویر به بهترین نحو ممکن بهینه شود.

بهترین افزونه فشرده ساز تصاویر برای وردپرس

ترفند دیگری که می توانید با استفاده از آن تصاویر وب سایت تان را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید استفاده از عنوان و alt برای تصاویر سایت تان است. این برچسب ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بفهمند تصاویر وب سایت شما در مورد چه موضوعی هستند. در این حالت در صورتی که تصاویر وب سایت شما لود نشوند، این برچسب ها نمایش داده میشوند و کاربران متوجه محتوای تصویر می شوند، و در عین حال موتورهای جستجو نیز می توانند با استفاده از این برچسب ها با خبر از محتوای این تصاویر شوند.

هنگامی که در حال بارگذاری تصاویر هستید، می توانید این موارد را ویرایش کنید :

امنیت و حفاظت در وردپرس

هر هفته، گوگل حدود 20 هزار وب سایت را به دلیل آلوده بودن به ویروس، و حدود 50 هزار وب سایت را به دلیل فیشینگ وارد بلک لیست خود می کند. هنگامی که یک وب سایت وارد این لیست سیاه می شود، دیگر در هیج جستجویی نمایش داده نخواهد شد. این بدین معناست که امنیت وب سایت شما برای رنکینگ و رتبه وب سایت تان نزد موتور های جستجو بسیار حائز اهمیت می باشد. مسلما نمی خواهید که تمام زحماتی که برای سئوی وب سایت تان کشیده اید، به دلیل نداشتن و یا کمبود امنیت وب سایت تان به هدر برود.

راه ها و افزونه های مختلفی برای افزایش امنیت وب سایت های وردپرس وجود دارد که شما می توانید به راحتی و یا با کمک یک کارشناس وردپرس امنیت وب سایت تان را افزایش دهید. در روز های آتی مقاله ای مفصل در مورد امنیت وردپرس و چگونگی افزایش امنیت در وردپرس خواهیم نوشت.

افزونه های بسیاری هم برای حفظ امنیت وردپرس وجود دارند که تعدادی رایگان و تعدادی هم به صورت پریمیوم می باشند که باید برای تهیه آن ها هزینه کنید. یکی از بهترین افزونه هایی که می توانید برای امنیت وب سایت تان نصب کنید افزونه wordfence می باشد که قابلیت حفاظت از وب سایت شما در برابر حملات مختلف را دارا می باشد.

از پروتکل امنیتی ssl/https بر روی وب سایت تان استفاده کنید

ssl

SSL یا (Secure Sockets Layer)  تکنولوژی ای است که می تواند ارتباط بین مرورگر کاربر و سروری که به آن متصل می شود را رمز نگاری کند.

در واقع این پروتکل امنیتی یک لایه امنیتی بیشتر به وب سایت وردپرس شما اضافه می کند.

وب سایت هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند، در بخش آدرس بار مرورگر به صورت یک قفل سبز و یا یک قفل نمایش داده می شوند که این امر باعث اعتماد سازی بیشتر برای وب سایت شما خواهد شد، و در صورتی که وب سایت شما یک فروشگاه است شما حتما باید از این تکنولوژی استفاده کنید زیرا کاربران برای خرید از وب سایت شما اطلاعات بانکی و یا اطالاعات حساس خود را  در وب سایت شما و در درگاه پرداخت وب سایت تان وارد می کنند.

در حال حاضر دو نوع SSL وجود دارد، یک نوع رایگان است که می توانید از وب سایت هایی مانند LETS encrypt که معروف ترین آن ها است به صورت رایگان دریافت کنید، نوع دوم هم ssl های پریمیوم هستند که باید برای تهیه آن ها هزینه کنید. هزینه آن ها هم بر اساس نوع آن متفاوت می باشد.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد، و بتوانید این موارد را بر روی وب سایت خود به نحو احسنت پیاده سازی کنید. با اجرای درست این موارد بر روی وب سایت تان بعد از مدتی حتما متوجه بهبود امتیاز وب سایت تان نزد موتورهای جستجو و در نتیجه افزایش ترافیک وبسایت تان خواهید شد. در صورتی که به درس هر گونه سوالی که داشتید می توانید از بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

, , , ,

مطالب مرتبط

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام و احترام
  آدرس های Site Address و WordPress Address در تنظیمات وردپرس از http://www.mydomain.com به mydomain.com تغیر داد. متاسفانه تصاویر سایت نمایش داده نشد. مجبور شدم به حالت اول برگردانم.
  برای اینکه بتونم آدرس سایتم رو به mydomain.com تغیر بدم روش درست چیست؟

  پاسخ
  • با سلام
   این مورد به قالب سایت شما و یا افزونه ای که برای ساخت صفحات از آن استفاده می کنید بستگی دارد. احتمالا قالب سایت شما یا افزونه صفحه ساز به درستی کد نویسی نشده.
   همچنین افزونه کش نیز میتواند مشکل ایجاد کند. پیشنهاد میکنم موقتی آن را غیر فعال کنید.
   اگر قالب سایت شما رایگان است احتمالا مشکل به همین دلیل است و باید قالب را عوض کنید.

   پاسخ
   • سلام و ممنون از پاسخ
    مشکل از فایروال بود. فایروال رو غیر فعال کردم و آدرس ها رو تغیر دادم. مشکل بر طرف شد و مجدد فایروال رو فعال کردم. ولی سرعت لود صفحه بسیار افت کرده، به نظر شما دلیل آن چیست؟ البته در GMetrix زمان لود تعیر نکرده در اکسپلورر من این زمان بطور محسوس افت کرده.
    (متاسفانه نت افزار برای هاست اشتراکی فعالیت wordfence رو بلاک کرده به همین دلیل از
    All In One WP Security استفاده میکنم)

    پاسخ
    • برای افزایش سرعت لود سایت از افزونه wp-rocket استفاده کنید
     بهترین افزونه در این زمینه است
     استفاده از افزونه های دیگر را اصلا توصیه نمیکنم.

     پاسخ
 • علی فرنگی
  آذر 12, 1397 11:38 ق.ظ

  ممون بابت مقاله عالی تون.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست