سئو کلاه سیاه

مراقب این 5 روش سئو کلاه سیاه باشید

آیا تا به حال در مورد سئو کلاه سیاه یا black hat seo چیزی شنیده اید؟ یا این که چگونه می توانند روی سایت ما تاثیر بگذارند؟ همه ی ما می دانیم که سئو یکی از مهم ترین کمک رسانی ها به وب سایت ما است که توسط آن می توانیم وب سایت مان را به رتبه های برتر برسانیم، و در نهایت ترافیک زیادی را به سمت وب سایت خودمان روانه کنیم.

اما در این بین افرادی هستند که دست به کارهایی می زنند که در نهایت باعث رشد منفی و یا حتی پنالتی شدن سایت شان می شود. شاید شما هم در این مورد شنیده باشید، شاید هم این اولین باری باشد که با این اصطلاح آشنا شدید. به هر حال بهتر است از این روش ها دوری کنیم، و راه استانداردی را که خود گوگل و دیگر موتورهای جستجو پیش پای ما قرار داده اند را پیش بگیریم.

اما چگونه می توانیم روش های سئو کلاه سیاه را بشناسیم؟ تا بتوانیم از آن ها دوری کنیم، و این که چگونه می توانیم متوجه تفاوت بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه شویم؟

در این مطلب سعی داریم با هم در ابتدا ببینیم که سئو کلاه سیاه چیست؟ و سپس با جنبه های مختلف آن و روش هایی که ممکن است توسط افراد مختلف به کار رود آشنا شویم، بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه
سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه به شیوه های غیر اخلاقی اشاره دارد، که افرادی از آن ها استفاده می کنند تا در نهایت به یک وب سایت کمک کنند که آن سایت در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری بگیرد. گاهی اوقات حتی پیش می آید، بعضی از وب سایت ها حتی نمی دانند که وب سایت آن ها از بهینه سازی کلاه سیاه رنج می برد، و در نهایت ممکن است حتی توسط موتورهای جستجو پنالتی شود، که این به یعنی مرگ آن وب سایت در موتورهای جستجو می باشد.

اگرچه سیئو کلاه سیاه می تواند وب وب سایت شما به صورت موقت کمک کند که به رتبه های بالا در نتایج جستجو برسد، شاید هم به اولین رتبه برسید، اما در نهایت موتورهای جستجو استفاده از این روش را در وب سایت شما متوجه خواهند شد، و رتبه وب سایت شما را کاهش می دهند. بنابراین شما هم باید با این روش ها آشنا شوید، و بدانید که چه روش هایی ممکن است به جای افزایش رتبه سایت شما، آن ها را از عرش به فرش برسانند.

سئو (SEO)، که به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، فرایند طراحی یک وب سایت است، به طوری که در موتورهای جستجو مانند گوگل، آمازون یا App store رتبه های بهتری را کسب کنند. این (سئو) یک راه نوآورانه برای بهینه سازی محتوا است، فرقی ندارد که شما یک کمپانی بزرگ رسانه ای باشید یا یک خرده فروش، برای روانه کردن ترافیک طبیعی به سمت وب سایت تان این می تواند بهترین روش باشد که شما بدون صرف هزینه چندان می توانید فروش تان و ترافیک وب سایت تان را چند برابر کنید.

در کل دو نوع بهینه سازی برای موتورهای جستجو وجود دارد: سئو کلاه سفید (white hat SEO) و سئو کلاه سیاه (black hat SEO). وب سایت های کلاه سفید با استفاده از تکنیک های قانونی برای رتبه بندی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای وب سایت خود استفاده می کنند. محتوای کلاه سیاه تنها برای موتورهای جستجو بهینه سازی و آماده شده است، نه برای کاربران و بازدید کنندگان واقعی، و این به معنای گم راه کردن هر دو مورد کاربران و هم موتورهای جستجو می باشد. همان طور هم که از روشش پیداست، اصلا راه جالبی برای رسیدن به رتبه های بالاتر نمی باشد.

سئو کلاه مشکی اغلب به عنوان یک عمل تایید نشده و ناپسند شمرده شده تعریف شده است، که با این وجود می تواند رتبه بندی صفحات وب سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو افزایش داده و بالاتر بیاورد. استفاده از این روش ها برخلاف قوانین موتورهای جستجو است، و ممکن است باعث بن شدن وب سایت شما توسط این موتورهای جستجو و دیگر وب سایت های همکار شود. هم چنین فهرستی از روش ها و تاکتیک هایی که توسط افرادی که سئو کلاه مشکلی را به کار می برند در راهنمای موتورهای جستجویی مانند گوگل، بینگ و… قرار داده شده است تا بتوانند تا جای ممکن از این روش ها جلوگیری کنند.

تا این جا با سئو کلاه سیاه آشنا شدیم، بهتر است کمی هم با سئو کلاه سفید هم آشنا شویم تا اطلاعات مان را در این باره تکمیل کنیم.

سئو کلاه سفید چیست؟

اصطلاح “سئو کلاه سفید” اشاره به تاکتیک های از سئو دارد که مطابق با شرایط و ضوابط موتورهای جستجوی بزرگ، از جمله گوگل است.

سئو کلاه سفید مخالف و در برابر سئو کلاه سیاه است. به طور کلی، سئو کلاه سفید به معنای هر تکنیکی است که بهبود بهینه سازی و سئو وب سایت شما و در نتیجه افزایش رتبه شما نزد کاربران و موتورهای جستجو می شود، در حالی که شما پایبند به قوانین خدمات رسانی و استفاده از موتورهای جستجو هستید. در ادامه روش هایی از سئو کلاه سفید را می بینید که توسط گوگل هم پیشنهاد شده اند :

 • ارائه محتوا و خدمات با کیفیت به مشتری ها
 • بارگذاری سریع سایت و سازگاری و ریسپانسیو بودن در مرورگر های تلفن های همراه
 • استفاده از متا تگ های غنی کلمات کلیدی و توصیفی
 • آسان ساختن ناوبری و حرکت و پیدا کردن بخش های مختلف سایت

خب وقت آن است که برگردیم به black hat seo و ببینیم که چرا نباید از سئو کلاه سیاه استفاده کنیم؟ و این که چه روش هایی را شامل می شود.

چرا باید از سئو کلاه سیاه دوری کنیم؟

دو دلیل عمده برای جلوگیری از بهینه سازی فریب کارانه وب سایت تان وجود دارد. اول، این یک تجربه کاربری (user experience) وحشتناک را ایجاد می کند. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در گوگل به دنبال محتوایی باشید، و لینکی برای شما نمایش داده شود که با ورود به آن صفحه، با محتوایی مواجه می شوید که اصلا ربطی به آن چیزی که جستجو کردید ندارد. باید توجه داشته باشید که این اصلا روشی اخلاقی نیست و به هیچ وجه هم منجر به یک کسب و کار با عمری طولانی مدت نخواهد شد.

دوم این که موتور های جستجو رتبه وب سایت شما را به شدت کاهش خواهند داد، که در نتیجه باعث نابود شد ترافیک وب سایت شما خواهد شد. در دهه پیش، بسیاری از وب سایت ها از این روش ها برای بهینه سازی وب سایت شان استفاه می کردند، زیرا از حفظ و استفاده از روش های معمول سئو و بهینه سازی سایت 2019 راحت تر بوده است. گوگل و سایر موتورهای جستجو اکنون الگوریتم های پیچیده ای را برای کشف وب سایت هایی که از روش های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند ساخته اند، بنابراین منافع این روش ها در حال حاضر بسیار کمتر از ضرر های آن ها می باشد.

روش های سئو کلاه سیاه که باید از آن ها دوری کرد

در اینجا شایع ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه است که در ادامه با هم بررسی می کنیم.

لینک های خریداری شده

لینک های خریداری شده

محبوبیت پیوند یکی از راه هایی است که گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرد. هر چه وب سایت هایی که به سایت شما لینک می دهند بیشتر باشند، , و هر چقدر هم که domain authority آن وب سایت ها بالاتر باشند، گوگل اعتبار خیلی بیشتری را برای وب سایت شما در نظر خواهد گرفت.

بر اساس تعریف خود گوگل، یک لینک پرداخت شده لینکی است که شما با پول یا کالا خریداری کردید. امروز گوگل منابع قابل توجهی را برای تعطیل کردن مزارع پیوند و لینک های پرداخت شده اختصاص داده است، اما شما ابزار جستجوگری را برای تعیین این که آیا یک وب سایت لینک خریده است یا خیر ندارید.

ابتدا، نگاهی به “متن انکر (anchor text)“، که متنی است که لینک شده است بیاندازید. اگر متن رندوم است و ارتباطی با لینکی که به آن پیوند داده شده ندارد، آن لینک به احتمال زیاد خریداری شده است. سپس، تعداد پیوندها را در یک صفحه در نظر بگیرید. اگر صفحه پر از متن به طور تصادفی لینک شده باشد، به احتمال زیاد آن ها لینک های خریداری شده هستند.

به طور معمول، افراد به طور عمده پیوندها را خریداری می کنند. اگر دیدید وب سایتی دارای بک لینک های زیادی است، که اکثر آن ها هم بلاگ ها و یا دیگر وب سایت هایی هستند که از authority پایینی برخوردار هستند، احتمال آن هست حداقل بخشی از آن ها خریده شده باشند.

تکرار کلمه کلیدی

Keyword stuffing - تکرار کلمات کلیدی

Keyword stuffing به معنی تکرار کلمات کلیدی” زمانی است که یک کلمه کلیدی در یک وبسایت به هدف رتبه بندی بهتر و بالاتر در موتورهای جستجو بیش از حد تکرار می شود. این یکی از شایع ترین روش های سئو کلاه سیاه است. تا به حال برای شما هم پیش آمده است که یک کلمه کلیدی یا عبارت را خارج از محتوا و یا غیر طبیعی تصور کنید؟ این می تواند تکرار کلمه کلیدی باشد.

پیدا کردن تکرار کلمه یا همان Keyword stuffing مقداری سخت است، زیرا گوگل هر از گاهی درصد مورد نظرش را نسبت به این که در یک مقدار از متن چه مقدار کلمه کلیدی قرار گیرد تغییر می دهد. بهترین راه برای شناسایی کلمات کلیدی، این است که آن را در مکان های کلیدی مانند عنوان، توضیحات متا و پیدا کنید. آیا یک کلمه کلیدی جایی قرار گرفته است که ظاهرا بی ربط است؟ آیا این کلمات کلیدی بیش از حد و یا غیرطبیعی استفاده شده اند؟

بهترین راه برای جلوگیری از تکرار کلمات کلیدی این است که در مورد آن کمی فکر کنید: اگر فکر می کنید که از کلمه کلیدی بیش از حد استفاده کرده اید، احتمالا نظر درست است. تصمیم گیری در مورد استراتژی کلیدی مطلوب نیز برای بحث در مورد تحلیلگر سئو شما قبل از انتخاب شرکت جستجوگر بعدی خود است.

لینک های مخفی

لینک های مخفی

نسبت به گذشته، در حال حاضر خیلی کمتر از لینک های مخفی استفاده می شود، اما هنوز هم از این نوع روش سئو کلاه سیاه گاهی اوقات پیش می آید که استفاده می شود و کاربران هم با آن ها مواجه می شوند.

لینک های مخفی یا hidden links، لینک هایی هستند که معمولا کاربران آن ها را نمی بینند. با این حال، عنکبوت های موتور های جستجو هنوز هم زمانی که قصد رتبه بندی سایتی را دارند، این مورد را هم در نظر می گیرند.

دستورالعمل هایی که وب سایت گوگل به طور خاص ممنوع کرده است:

 • قرار دادن متن در پشت تصویر
 • پیوندهایی که در صفحه دیده نمی شوند
 • متن با اندازه فونت صفر
 • استفاده از یک پس زمینه سفید با متن سفید
 • پیوند بخش کوچکی از یک متن

مخفی کردن و ریدایرکت

مخفی کردن و ریدایرکت

این دو فرایند به دو نوع از روش های سئو کلاه سیاه اشاره دارد. در اصطلاح ساده، تغییر مسیر و مخفی کردن (Cloaking and Redirects) لینک ها زمانی است که وب سایتی به کاربران و به موتورهای جستجو دو نسخه کاملا متفاوت از سایت را به نمایش میگذارد.

آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است روی وب سایتی کلیک کنید، اما وارد وب سایتی دیگر شوید؟ این همان چیزی است که گوگل آن را ریدایرکت مخفی نام گذاری می کند. هدف ریدایرکت مخفی این است که ترافیک را به یک صفحه خاص هدایت کند، در حالی که یک موتور جستجوگر یک وب سایت را بر اساس محتوا از یک صفحه کاملا متفاوت ایجاد می کند. این به ویژه در نسخه موبایل برای یک وب سایت رایج است. در حالی که یک نسخه دسکتاپ ممکن است باقی بماند، سایت تلفن همراه می تواند URL کاملا اسپم متفاوت را نشان دهد.

مخفی کردن یک فرآیند مشابه است که در آن خزنده های موتور جستجو معمولا HTML را می بینند در حالی که کاربر Flash یا تصاویر را می بیند. به طور معمول، پنهان کاری چیزی است که هکرها انجام می دهند تا شناسایی وبسایت هک شده را مشکل سازد. به عنوان یک کاربر، می تواند سخت به شناسایی این نوع از تکنیک های کلاه سیاه کلاه تا زمانی که خیلی دیر است. خوشبختانه، گوگل در تشخیص محتوای هرزنامه با هر ارتقاء پیچیده تر و هوشمند تر می شود.

شبکه های خصوصی وبلاگ (PBNs)

شبکه های خصوصی وبلاگ (PBNs)

شبکه های وبلاگ شخصی راهی برای ایجاد بک لینک هستند، که معمولا از طریق یک سری از وبلاگ انجام می شود. آن ها می توانند هم برای بالا بردن domain authority هر کدام از خودشان، و یا برای بالا بردن اعتبار یک سایت مرکزی استفاده شوند. گوگل سخت تلاش کرده است تا شبکه های خصوصی وبلاگ را مجازات کند. به طور خاص، آن ها می توانند یک شبکه از وبلاگ ها را از طریق اطلاعات زیر پیوند دهند:

 • آدرس IP مشابه
 • محتوای مشابه یا یکسان
 • صاحبان همسان
 • سرورهای به اشتراک گذاشته شده یکسان

کشف این نوع روش سئو کلاه سیاه برای موتورهای جستجو نسبتا ساده است زیرا یافتن چنین الگو هایی بسیار آسان است. ممکن است به نظر برسد که این یک راه ساده برای ساخت یک پروفایل لینک باشد، اما PBNs نیز یک راه آسان است تا وب سایت تان را دچار پنالتی کنید.

امیدوارم این سری از مقالات آموزش سئو برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد، هرگونه سوال و یا نظری داشتید می توانید با ما در بخش نظرات همین مطلب در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست