آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

آموزش ثبت سایت در گوگل

ابزار گوگل وب مستر تولز (Google webmaster tools) ابزاری رایگان برای ارزیابی عملکرد وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل می باشد. به عنوان یک سرویس رایگان برای هر کسی که دارای یک وب سایت است، Google Webmaster Tools (GWT) یک سرویس از بزرگترین موتور جستجو در جهان برای شما است، اطلاعات و آماری را آن طور که وب سایت شما را می بیند در اختیار شما قرار می دهد، تا بتوانید گزارشی از عملکرد وب سایت تان داشته باشید، و خطاهایی که نیاز به بررسی دارند را برطرف کنید.

برای نمایش وب سایت تان در نتایج جستجوی گوگل نیازی به استفاده از این ابزار ندارید، اما می توانید با استفاده از اطلاعات ارزشمندی که در اختیار شما قرار می دهد، به توسعه کسب و کارتان بپردازید.

گوگل وب مستر تولز یک ابزار ارائه شده توسط گوگل است که به کاربران که به کاربران خود اجازه می دهد تا شاهد آن طور که گوگل وب سایت آن ها را می بیند باشند. این سرویس اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربر قرار داده تا متوجه شوند چگونه صفحات محتلف یک وب سایت در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود. اطلاعاتی مانند این که کلمات کلیدی مختلف از وب سایت و مقالات شما در کدام صفحه از نتایج نمایش داده می شوند، و این که هر چند وقت یک بار روی آن ها کلیک می شود.

شما با استفاده از این اطلاعات می توانید مقالات قدیمی خود را توسعه ببخشید، محتواهای تازه بنویسید، و استراتژی های جدیدی بر اساس این اطلاعات برای تولید محتوای وب سایت تان داشته باشید.

هم چنین این ابزار (گوگل وبمستر تولز) این امکان را به شما می دهد تا بتوانید نقشه های وب سایت تان را به آن اضافه کرده و گزارشی از آن ها را در اختیار شما قرار می دهد.  و یکی از جالب ترین امکانات این ابزار این است، زمانی که خطایی در وب سایت شما رخ می دهد که در خزیدن گوگل در وب سایت شما مشکل ایجاد می کند، به ایمیل شما پیامی ارسال می شود، هم چنین می توانید در منوی کاربری تان در این ابزار پیام را مشاهده نمایید.

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

گوگل به تازگی ظاهر ابزار وب مستر تولز را تغییر داده است که البته امکاناتی راه هم به این ابزار اضافه کرده و کار با آن هم بسیار آسان تر شده است. البته این تغییرات ترتیب داده شده در ظاهر آن مورد استقبال خوبی هم قرار گرفته است.

در ادامه به آموزش ثبت سایت در google webmaster tools خواهیم پرداخت بنابراین با ما دراین سری مطالب آموزش وردپرس همراه باشید.

آموزش ثبت سایت در وب مستر تولز

ثبت سایت در وبمستر تولز پروسه ای بسیار آسان دارد که با هم به تمامی مراحل آن خواهیم پرداخت.

  1. در قدم اول باید وارد سایت گوگل وب مستر تولز شوید.
  2. پس از ورود به وب سایت، از بخش Log in وارد اکانت ایمیل مورد نظرتان شوید.
  3. پس از ورود به ایمیل مورد نظر، صفحه کاربری گوگل وب مستر تولز به شما نمایش داده خواهد شد. در صورتی که تا به حال سایتی در این بخش اضافه نکرده باشید، اطلاعات خاصی به شما نمایش داده نخواهد شد. حال بر روی گزینه Add Property کلیک کنید تا وب سایتان را اضافه کنید.
آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

4. پس از کلیک بر روی گزینه Add Property پنجره ای برای شما در همان صفحه باز می شود که می توانید آدرس وب سایت تان را در آن وارد کنید. شما می توانید با استفاده از این گزینه تا 1000 وب سایت را در حساب کاربری تان اضافه کنید.

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

دقت داشته باشید، باید آدرس وب سایت تان را دقیقا همان طور که است و به صورت کامل وارد کنید. به عنوان مثال در صورتی که آدرس وب سایت شما با www آغاز می شود، باید حتما آن را وارد کنید، و یا اینکه وب سایت تان از HTTPS استفاده می کند باید حتما آن را وارد کنید، در غیر این صورت آدرس سایت شما به شکلی که مینویسید در سیستم وارد می شود. مثلا اگر آدرس وب سایت شما به صورت https://yourdomain.com/ می باشد، باید اطمینان حاصل کنید که آن را به صورت کامل و به همین شکل بنویسید. نکته ی دیگر هم این است که / آخر آدرس را نیز فراموش نکنید.

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

در مرحله ی بعد وارد بخش تایید مالکیت وارد می شوید، در این مرحله باید مالکیت تان را بر این آدرس ثابت کنید تا گوگل امکانات و اطلاعات را در اختیار شما بگذارد. برای تایید مالکیت 4 روش در اختیار شما قرار داده شده است، که ما به یک روش آن که آسان ترین آن ها است می پردازیم.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، بر روی روش Html tag را انتخاب کنید، در این روش تنها لازم است کد مخصوص تان را کپی کرده و در قسمتی که می گوییم جای گذاری کنید.

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

با کلیک بر روی این گزینه، بالافاصله یک کد اختصاصی در اختیار شما قرار می گیرد. این کد را به صورت کامل کپی کنید. حالا در ادامه این سرویس از شما می خواهد که کد را در بخش <head> قالب وب سایت تان قرار دهید.

این کار برای افراد تازه کار می تواند کمی ترسناک باشد، اما با ما همراه باشید تا به راحت ترین روش ممکن این کار را با هم انجام دهیم.

در صورتی که برای سئو سایت وردپرس تان از افزونه Yoast seo استفاده می کنید، این افزونه امکان قرار دادن این کد را به راحتی در اختیار شما قرار می دهد و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که کد را در بخش مربوطه که در ادامه به آن می پردازیم قرار دهید.

برای قرار دادن کد در بخش مربوطه، ابتدا وارد پنل مدیریتی وردپرس شده، سپس در بخش Yoas SEO، در بخش عمومی، بر روی تب ابزار های وبمستر کلیک کنید.

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، می توانید در این بخش کدهای مربوط به اثبات مالکیت برای دیگر موتور های جستجوی معروف را نیز وارد کنید. حالا تنها کاریکه باید انجام دهید این است که کدی را که از بخش html tag کپی کردید را در قسمت کد تاییدیه گوگل وارد نمایید.

پس از وارد کردن کد، تنها کافی است بر روی کلید ذخیره تغییرات کلیک کنید.

سپس به گوگل وبمستر تولز بازگشته و بر روی دکمه ی Verify کلیک نمایید. کمی طول می کشد تا ابزار صحت کد و قرار داشتن آن در بخش مورد نظر را تایید کند.

پس از تایید وارد پنل کاربری مربوطه خواهید شد و می توانید اطلاعات مربوط به وب سایت تان را مشاهده کنید.

روش دوم : HTML file

در این روش شما می توانید با آپلود یک فایل مخصوص در وب سایت تان، مالکیت تان را بر روی دامنه ای که وارد کردید اثبات کنید. دقت داشته باشید، در صورتی که پس تایید مالکیت تان این فایل را حذف کنید، ممکن است باعث از دست دادن اطلاعات شده و مجبور شوید که فایل را دوباره بارگذاری نمایید.

آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، تنها کافی است بر روی دکمه ی دانلود که جلوی آن download the file : نوشته شده است کلیک کنید تا فایل بر روی سیستم شما دانلود شود.

در قدم بعدی باید این فایل را در پوشه ی اصلی وبسایت تان در هاست آپلود کنید. این پوشه، فولدر اصلی وردپرس نصب شده وبسایت تان است که تمامی فایل های اصلی در آن قرار دارند.

پس از آپلود فایل بر روی دکمه ی Verify کلیک کنید و منتظر بمانید تا تایید شود، و پیشنهاد می کنیم که پس از تایید شدن نیز این فایل را پاک نکنید.

روش سوم : Google analytics

این روش نیز بسیار ساده است و برای افرادی به کار می رود که از آمارگیر پیشرفته گوگل آنالیتیکس استفاده می کنند. در صورتی که از این آمارگیر استفاده می کنید، و کد این آمارگیر را در وب سایت خود قرار داده اید می توانید به راحتی با انتخاب گزینه و کلیک بر روی دکمه verify مالکیت تان را بر وبسایت تان تایید کنید. البته باید توجه داشته باشید که اکانت گوگل آنالیتیکس تان هم با ایمیل گوگل وبمسترز باشد. 

, , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست