هدینگ ها و چرا شما باید از آنها استفاده کنید

ما به طور معمول هدینگ ها را به عنوان یک روش برای استایل دادن به فونت موجود در پست هایمان می بینیم – فونت بزرگ تر، فونت های ضخیم (bold) یا کج (italics). اما در حالی که با استفاده از عنوان ها در HTML، ما آن را با استفاده از برچسب های هدینگ ساختار بندی می کنیم. برچسب های هدینگ، نشانه گذاری HTML هستند که برای تمیز سرفصل ها و زیر عنوان ها از بقیه متن در محتوای مان استفاده می کنیم. همانطور که گوگل در راهنمای خود (Starter Guide) به صورت زیر نوشته است :

برچسب های هدینگ (Heading Tags) برای نمایش ساختار در صفحه برای کاربران استفاده می شود. تگ های هدینگ در شش سایز و اندازه وجود دارند، مهم ترین آن ها یعنی <h1> می باشد که بزرگ ترین آن ها نیز می باشد، و در پایان، کوچک ترین و کم ارزش ترین آن ها <h6> است.

برچسب یا تگ هدینگ ها، همان طور که از نامش بر می آید، برچسب هایی هستند که برای ساخت هدینگ ها ااستفاده می شوند. در بین تمامی این تگ ها، تک <h1> عنوان مهم ترین آن ها است و معمولا برای عنوان پست استفاده می شود. برچسب های عنوان دارای یک سلسله مراتب از بالا به پایین به طور <h1> به <h6> هستند.

هدینگ ها و چرا شما باید از آنها استفاده کنید

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، هدینگ ها از 1 به 6، به صورت بزرگ به کوچک نمایش داده می شوند که نشان دهنده ی ارزش آن ها می باشد.

ساختار بندی صفحه

هنگامی که از هدینگ ها به درستی استفاده کنیم، هدینگ ها ساختار محتوایی را که تولید می کنیم را توصیف کرده و آن ها را به بخش هایی قابل هضم و منظم تقسیم می کنند.

قبل از این که بحث در مورد هدینگ ها را شروع کنیم، بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که مجموعه های مختلفی از ’قوانین’ در این باره وجود دارند که شامل دو رویکرد هستند به صورت : رویکرد “کلاسیک” (از استاندارد HTML4) و رویکرد “مدرن” (از استاندارد HTML5). در این آموزش قصد داریم روی رویکرد کلاسیک تمرکز کنیم، زیرا برخی از قابلیت های کاربردی و چالش های SEO با رویکرد مدرن (شما می توانید در مورد آن بیشتر بخوانید) وجود دارد.

این قوانین چه هستند؟

با رویکرد “کلاسیک”، قوانین ساده هستند.

در مرحله اول، شما می توانید تنها یک بار از هدینگ H1 در صفحات وب سایت تان استفاده کنید. در واقع باید از این تگ هدینگ به عنوان عنوان پست یا صفحه وب سایت تان استفاده کنید. به عنوان مثال، تگ H1 در این صفحه، “هدینگ ها و چرا شما باید از آنها استفاده کنید” می باشد.

مثلا می توانید به این تگ به عنوان نام یک کتاب نگاه کنید.

در صفحه دسته بندی، نگ هدینگ H1 این صفحه، نام دسته بندی آن خواهد بود. یا در صفحه محصول، نام آن محصول تگ h1 ما می باشد.

تنظیم تگ های هدینگ در ویرایشگر کلاسیک
تنظیم تگ های هدینگ در ویرایشگر کلاسیک
از تگ H1 یا هدینگ یک استفاده نکنید چون عنوان اصلی مقاله به صورت پیش فرض تیتر1 است.

سپس، همان طور که محتوای خود را می نویسید، می توانید از چندین برچسب H2 برای معرفی بخش های مختلف – مانند بخش “ساختار بندی صفحه” استفاده کنید که اکنون در حال خواندن آن هستید. به عنوان مثال می توانید به تگ های هدینگ h2 نیز به عنوان فصل های کتاب نگاه کنید. این فصل های مختلف کتاب می توانند زیر مجموعه های خاص خودشان را داشته باشند (برچسب های h3، سپس برچسب های H4 و غیره) تا بتوانند به راحتی بخش های زیر دسته را نیز معرفی کنند. اگر چه کم تر محتوایی پیدا می شود که از تگ های H4 و یا تگ های دیگر بعد از ان استفاده کنند.

از هدینگ ها بیش از حد استفاده نکنید!

باید حتما به این مسئله توجه داشته باشید که نباید بیش از حد از هدینگ ها در قسمت های مختلف متن تان استفاده کنید، به عنوان مثال استفاده از هدینگ هایی که نه به کاربر و نه به موتورهای جستجو مانند گوگل هیچ کمکی نمی کنند.

هدینگ ها فقط باید برای ساختن و تجزیه صفحات و محتویات پست ها و صفحات وب سایت مان استفاده شوند.

هدینگ ها و سئو

به طور کلی اعتقاد بر این است که استفاده از برچسب های هدینگ تاثیر مستقیمی در سئو وب سایت شما ندارد. اما پیشنهاد می کنیم حتما ادامه ی مطلب را مطالعه کنید.

اما مزایای غیر مستقیمی وجود دارد

هدینگ ها و چرا شما باید از آنها استفاده کنید

حتی اگر استفاده از هدینگ ها به صورت مستقیم روی رنکینگ وب سایت شما تاثیری نداشته باشد، استفاده از آن ها برای ساختار بندی صفحه و محتوا می تواند کمک کند تا محتوایی که تولید می کنید بیشتر قابل خواندن شود، هم چنین می تواند به افزایش کیفیت محتوای تان هم کمک کند. هم چنین هدینگ ها می توانند کمک کنند تا کاربرانی که محتوای وب سایت شما را مطالعه می کنند به راحتی بتوانند محتوا را خلاصه کرده، خوانده و هضم کنند، هم چنین باعث بوجود آوردن رفتار هایی می شوند که گوگل متقاعد می شود این صفحات دارای نتایج خوبی هستند.

به عنوان مثال برچسب عنوان (H1) به کاربران و موتورهای جستجو اطلاق می کند که موضوع یک صفحه خاص درمورد چه چیزی است. در حالت ایده آل، شما باید یک عنوان منحصر به فرد برای هر صفحه در سایت تان ایجاد کنید. برچسب های عنوان به موتور جستجو نشان می دهد چگونه بلوک های متنی چگونه به هم متصل شده و ارتباط آن ها را نشان می دهد. در این حالت، گوگل محتوای شما را به عنوان یک نتیجه ی مناسب برای جستجوهای خود می شناسد، و این به احتمال زیاد رتبه بندی وب سایت تان را نزد موتورهای جستجو بهبود خواهد بخشید.

با توجه به این، منطقی است که بگوییم که محتوای به خوبی ساختار یافته به طور غیرمستقیم بر رتبه بندی وب سایت تان تاثیر می گذارد، و بنابراین قطعا استفاده از هدینگ ها در هنگام نوشتن محتوا، جزو مواردی است که حتما باید در نظر گرفته شود. برچسب های عنوان برای صفحات وب سایت شما بسیار مهم هستند و می توانند تفاوت قابل توجهی در قابلیت خواندن و دید موتورهای جستجو ایجاد کنند. آن ها باید به صورت متنی باشند تا اهمیت محتوا را تأیید کنند.

چگونه هدینگ های مطالب خود را چک کنیم؟!

هدینگ ها و چرا شما باید از آنها استفاده کنید

در صورتی که از ویرایشگر بلاک وردپرس استفاده می کنید، یک دکمه در سمت چپ و بلای ویرایشگر صفحه قرار دارد، که با فشردن آن شاهد طرح کلی آن محتوا خواهید بود. اگر محتوای خود را به خوبی نوشته باشید، همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید.

,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست