گوگل چگونه متن ها را خوانده و درک می کند؟

گوگل چگونه متن ها را خوانده و درک می کند؟

گوگل چگونه متن ها را خوانده و درک می کند؟ آیا اصلا متن ها را درک می کند؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوالات برسیم. در سبز وردپرس، ما مطالب بسیاری را در رابطه با طرز نوشتن و خوانا بودن مطالب مان منتشر کردیم. در نظر ما این موضوع یکی از مهم ترین نکات مربوط به سئو و بهینه سازی سایت شما می باشد. در واقع متن و مطالب شما باید نیاز کاربران تان را به خوبی برطرف کنند، اگر این طور باشد، این امر به رتبه بندی و امتیاز بهتر وب سایت شما کمک شایانی خواهد کرد. با این حال، به ندرت در مورد چگونگی خواندن و درک متون توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو صحبت کرده ایم. در این پست با هم بررسی می کنیم که چه چیزهایی درمورد این که گوگل چگونه متن های آنلاین را آنالیز می کند می دانیم.

آیا ما مطمئنیم که گوگل متن را درک می کند؟

گوگل چگونه متن ها را خوانده و درک می کند؟

ما می دانیم که گوگل متون را تا حدودی درک می کند. کمی در موردش فکر کنید: یکی از مهم ترین مواردی که گوگل باید انجام دهد این است که آن چه را که کاربر در نوار جستجو وارد می کند را با نتایج جستجوی خود مطابقت دهد. واضح است تنها سیگنال های مربوط به کاربر نیست که به گوگل کمک می کند تا این کار را انجام دهد.

همچنین می دانیم که ممکن است برای یک عبارتی که در متون خود استفاده نمی کنید هم امتیاز بگیرید.

اما این مسئله کاملا واضح است که گوگل از الگوریتم های خاصی برای خواندن و ارزیابی متون وب سایت ها استفاده می کند تا بتواند بر اساس آن چه که کاربران در نوار جستجو سرچ می کنند، بهترین نتایج را ارائه دهد.

الان چه کاری میتونیم انجام بدیم؟

ما واقعا نمی دانیم که گوگل چگونه متن ها را ارزیابی کرده و آن ها را درک می کند. درواقع این اطلاعاتی نیست که به صورت آزاد در اختیار کاربران قرار داشته باشد و هر کسی در مورد آن بداند. همچنین می دانیم که از نتایج جستجو قضاوت می شود که کارهای زیادی نیز هنوز مانده تا انجام شود. اما باز هم سرنخ هایی وجود دارد که به ما کمک می کنند کمی این مسئله را درک کنیم. ما می دانیم که گوگل گام های بزرگی را برای درک مفاهیم محتوای وب سایت ها تا به امروز برداشته است. از این مسئله هم آگاه هستیم که چگونه کلمات و مفاهیم را به هم مرتبط می کند. با در نظر گرفتن اینکه چگونه صفحات نتایج جستجو تغییر کرده اند.

گوگل چگونه متن ها را خوانده و درک می کند؟

کلمه های مشابه و مرتبط

یکی از تکنیک های جالبی که گوگل یک ریز الگوریتم را برای آن ثبت کرده و روی آن ها کار کرده است، تکنیک جای گذاری کلمه است. یعنی به جای آن کلمه آیا میشه کلمه دیگری هم استفاده کرد؟ این چیزی است که اتفاق می افتد: به یک برنامه کامپیوتری مقدار مشخصی متن داده می شود. سپس این برنامه کلمات را در آن متن تجزیه و تحلیل می کند و تعیین می کند که چه کلمات با هم هم خوانی دارند. سپس، هر کلمه را به یک سری از اعداد ترجمه می کند. این اجازه می دهد تا کلمات به عنوان یک نقطه در فضا در یک نمودار، به عنوان مثال یک طرح پراکندگی باشند. این نمودار نشان می دهد چه واژه هایی به چه شیوه ای مرتبط هستند. اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم، فاصله بین کلمات را نشان می دهد، مثل یک کهکشان که از کلمات تشکیل شده است. به عنوان مثال، یک کلمه مانند “کلمات کلیدی” در این فضا بسیار نزدیک به “کپی رایت” خواهد بود تا این که نزدیک به “ظروف آشپزخانه” باشد.

هدف اصلی این است که گوگل متوجه شود کلماتی که شما در مقاله تان استفاده کردید با چه کلماتی هم خوانواده یا مشابه و یا معادل هم هستند.

نکته ی جالبی که وجود دارد، این است که شما می توانید این کار را نه فقط برای کلمات، بلکه برای عبارات، جملات و پاراگراف ها نیز انجام دهید. هرچه اندازه اطلاعاتی که شما به ای برنامه می دهید بزرگ تر باشد، می تواند بهتر این کلمات را طبقه بندی و معنا و کاری که آن ها انجام می دهند را بهتر درک کند. و شما چه می دانید، گوگل پایگاه داده ای از کل اینترنت دارد. نظرتان راجع به مجموعه داده (dataset) به این بزرگی چیست؟ با یک مجموعه داده ای مثل این، امکان ایجاد مدل های قابل اعتماد وجود دارد که پیش بینی و ارزش گذاری متن و زمینه را ارزیابی می کنند.

جست‌وجو های مرتبط

از جای گذاری کلمات، این فقط گامی کوچک به سوی مفهوم نهادهای مرتبط است. بیایید نگاهی به نتایج جستجو برای نشان دادن مواردی که مربوط به آن هاست، نگاهی بیندازیم. اگر شما در نوار جستجوی گوگل عبارت “پاستا” را تایپ کنید، در قسمت زیر نوار جستجوی گوگل می بینید که تعدادی rich card به شما نمایش داده خواهد شد که تمامی ان ها با عبارت پاستا مرتبط بوده و در واقع شامل انواع پاستا نیز می باشند.

گوگل چگونه متن ها را خوانده و درک می کند؟

نهاد های مربوطه که گوگل ثبت کرده است، در واقع پایگاه داده ایندکس نهاد های مربوطه را ذکر می کند. این پایگاه داده ای است که در آن مفاهیم یا نهادهایی مانند پاستا ذخیره می شوند. این نهادها نیز دارای ویژگی هایی هستند. برای مثال، Lasagna، یک نوع از خانواده پاستا است. این نوع از خمیر تهیه می شود. و این که یک نوع غذا است. اکنون، با تجزیه و تحلیل ویژگی های این نهادها، می توان آن ها را به صورت انواع مختلفی دسته بندی و طبقه بندی کرد. این امر به گوگل اجازه می دهد تا بهتر بتواند چگونگی ارتباط کلمات و در نهایت بتواند بهتر متن را درک کند.

نتیجه گیری عملی

در حال حاضر، تمامی مواردی که ذکر کردیم ما را به دو نقطه بسیار مهم هدایت می کنند:

1- اگر گوگل به نوعی متن را درک کند، احتمال دارد که متن را نیز ارزیابی و قضاوت کند. بنابراین هر چقدر که شما طبق طرز فکر و مفاهیمی که گوگل بهتر تشخیص داده پیش بروید و آن ها را کپی کنید، شانس بهتری خواهید داشت. بنابراین کپی با محدوده ای کوچک و محدود، کار جالبی نخواهد بود. شما باید موضوعی را که به آن می پردازید و می نویسید را به طور کامل پوشش دهید. و در مقیاس بزرگ تر، پوشش مفاهیم مرتبط و ارائه کامل کار در سایت تان، قدرت شما را در مورد موضوعی که در آن تخصص دارید تقویت می کند.

گوگل مقاله های کپی شده را نیز درک میکند و با جا به جایی جمله ها نمیتوانید گوگل را فریب دهید.

 

2- متن ساده تر که به وضوح رابطه بین مفاهیم را نشان می دهد، نه تنها به خوانندگان شما سود می رساند، بلکه به گوگل نیز کمک می کند. نوشتن متون ومطالبی که ساختار یکپارچه و ناکارآمدی دارند، هم برای انسان ها و هم برای ماشین ها مشکل ساز خواهند بود و هیچ کدام آن را درک نخواهند کرد، بنابراین شما امتیاز بزرگی را از دست خواهید داد. می توانید با تمرکز بر روی موارد زیر می توانید محبوبیت بیشتری را از موتورهای جستجو بدست آورده و به آن ها کمک کنید تا بهتر متن شما را درک کنند :

  • متن شما به راحتی قابل خواندن باشد (یعنی، متن خود را آنقدر راحت و به شکلی بنویسید که به راحتی قابل خواندن بوده و از بار مثبت پیام آن هم کم نشود)
  • ساختار خوب (به این معنی اضافه کردن تیترهای مرتبط و صحیح)
  • متن خوب (به معنی اضافه کردن توضیحات عالی که به وضوح نشان دهد آن چه که شما می گویید چیست و چطور با موضوع شناخته شده مرتبط است)

گوگل متن های ساختارمند و منظم را نیز تشخیص می‌دهد و امتیاز مثبت برای آن در نظر می‌گیرد

هرچه مواردی را که گفتیم بهتر انجام دهید، کاربران و موتورهای جستجو مانند گوگل بیشتر عاشق مطالب شما خواهند شد و به این شکل کمک می کنید که راحت تر متون شما را درک کرده و در آخر سعی کنند که با شما همراه باشند. به خصوص به این دلیل که گوگل به نظر می رسد در حال ایجاد مدلی است که شبیه سازی راه ما انسان ها در پردازش زبان و اطلاعات را انجام می دهد. و بله، اضافه کردن کلمات کلیدی به متن هنوز هم به گوگل کمک می کند تا صفحه شما را به یک عبارت مطابقت بدهد.

گوگل می‌خواهد یک خواننده باشد

در نهایت، پیام این است که : گوگل تلاش می کند تا هر چه زودتر شبیه یک خواننده واقعی مطالب باشد. با نوشتن محتوای غنی که به خوبی ساختار یافته، به راحتی خوانده می شود و به وضوح در متن موضوع قرار گرفته است، شما شانس تان را در عملکردی بهتر در نتایج جستجوی گوگل خواهید داشت.

,
نوشتهٔ بعدی
تاثیر طول عمر دامنه در سئو
نوشتهٔ پیشین
آموزش حل مشکل خرابی تصاویر پس از تغییر قالب وردپرس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست