اشتباهات سئو

۳ روش برای خودکشی سئو وب سایت

مطالبی رو که من می‌خواهم در این قسمت از آموزش وردپرس به شما بگم را در بین برخی از وب‌سایت‌ها مشاهده کردم که متأسفانه این اشتباهات را انجام می‌دهند.

در این مقاله به برسی ۳ عمل که انجام دادن آن‌ها باعث نابودی سئو سایت شما می‌شوند خواهم پرداخت و این را در نظر داشته باشید که این کارها اشتباهات متداول هستند و ممکن است شما هم به‌طور غیرعمدی و درحالی‌که از عواقب نابودکننده آن خبری ندارید یکی از این کارها را انجام دهید.

اولین اشتباه مخصوص مبتدیان

فرض کنید شما یک دامنه تهیه کردید و مثلاً دامنه شما با www شروع می‌شود. بعد از گذشت چند وقت (فرض کنید ۶ ماه) شما به این نتیجه می‌رسید که چرا آدرس سایتتان را خودتان طولانی کردید و اصلاً نیازی نداشتید که آدرس سایتتان را طولانی کنید. در این حالت ممکن است شما به این نتیجه برسید که شروع شدن نام دامنه با www کار اشتباهی است و بنابراین باید سایتتان را کمی خلاصه‌تر کنید که با حذف www انجام‌پذیر است.

کاری که شما در مرحله بعد انجام می‌دهید می‌تواند خطرناک باشد اگر به‌درستی انجام نشود.

اما چرا؟

همان‌طور که میدانید وقتی شما می‌خواهید سایتتان را در گوگل ثبت کنید باید این کار را در گوگل وبمستر تولز انجام دهید. و هنگامی‌که سایتتان را دارید ثبت می‌کنید هر دو نسخه سایت را که یکی شامل نام دامنه به همراه www است و دیگری فاقد www است. یعنی شما در گوگل وبمستر تولز باید دو دامنه : www.yourdomain.com را به همراه دامنه yourdomain.com را ثبت کنید.

با انجام این کار شما می‌توانید اطلاعات هر دو دامنه را ببینید و مشاهده کنید. اما این چه ربطی دارد؟

ربط این موضوع اینجا مشخص می‌شود که گوگل هر دو دامنه را به‌صورت جدا از هم می‌بیند و اگر شما نام دامنه خود را در این قسمت از www به دامنه فاقد www تغییر دهید (برعکس این موضوع هم صادق است) ممکن است باعث شوید که یکی از دامنه‌ها ازنظر گوگل ناگهان پاک شود و دامنه دیگری که مطالبی کاملاً مشابه دامنه قبل بوده به وجود بیاید.

درصورتی‌که این کار را می‌خواهید انجام دهید حتماً باید از ریدایرکت شدن صحیح سایتتان اطمینان حاصل کنید. برای تست این موضوع کافی است نام دامنه قبلی خود را تایپ کنید.اگر شما به دامنه جدید به‌طور خودکار انتقال پیدا نکردید این یعنی مشکل!

راه حل:

پس اگر می‌خواهید نام دامنه خود را بین ورژن www و مدل بدون www تغییر دهید حتماً مطمئن شوید که ریدایرکت از نوع 301 به‌درستی کار می‌کند. در این حالت گوگل می‌فهمد که صفحات سایت شما ناپدید نشده‌اند بلکه آدرس آن تغییر کرده است و به سئو سایت شما لطمه نمی‌خورد.

اشتباه مهلک دوم: پارک کردن دامنه

برای اینکه این موضوع را برسی کنیم ابتدا باید بدانیم که پارک دامنه چیست و چه‌کار می‌کند.

فرض کنید شما دامنه yourdomain.com رادارید و بعد از مدتی تصمیم می‌گیرید که اگر دامنه yourdomain.net را هم خریداری کنید و کاری کنید که هرگاه کسی دامنه yourdomain.net را در مرورگر اینترنت تایپ کرد محتویات سایت شما که .com است نمایش داده شود با این شرط که در آدرس بار مرورگر نام دامنه yourdomain.net باشد . این کار با انجام پارک دامنه انجام‌پذیر است که خطرناک هم هست و به سئوی شما لطمه میزند.

چرا خطرناک است؟

چون شما وقتی دو دامنه مشابه دارید اگر گوگل متوجه دامنه دوم شود و ببیند که مطالب آن کاملاً تکراری است شما را جریمه می‌کند به علت کپی برداری از مطالب دیگران. درحالی‌که شما از جایی کپی نکرده‌اید و فقط پارک دامنه انجام داده‌اید.

راه حل:

پس راه‌حل درست این است که دامنه‌های دیگر را که خریداری می‌کنید به‌طور کامل ریدایرکت کنید روی سایت اصلی خودتان و پارک انجام ندهید. در این حالت اگر کسی در مرورگر تایپ کند yourdomain.net  به سایت شما که از نوع .com است منتقل می‌شود و در آدرس بار مرورگر هم دامنه .com نمایش داده می‌شود.

اشتباه سوم: ریدایرکت نشدن بعد از نصب ssl

اگر شما گواهی ssl به‌تازگی نصب‌کرده باشید و آدرس سایتتان را از http://yourdomain.com به https تغییر داده باشید مشکلی مشابه اشتباه اول پیش خواهد آمد.مشکل اینجا است که کسی که به سایت شما سر میزند و یا حتی گوگل که به سایت قدیمی شما که با http شروع می‌شود سر میزند ممکن است متوجه انتقال سایت نشود و یا مشکلاتی را تجربه کند.

شما به‌عنوان مدیر سایت باید مطمئن شوید که ریدایرکت دائمی ۳۰۱ به‌درستی تنظیم‌شده.

۱- اگر سایت http://yourdomain.com در مرورگر تایپ شود دامنه جدید که https است باز شود

۲- همچنین آدرس‌های دیگر نیز مانند http://yourdomain.com/your-article هم باید با https بازشوند.

اگر نمی‌توانید ریداریکت را خودتان انجام دهید به شرکت هاستینگ خود تیکت بدهید تا شمارا راهنمایی کنند.

نتیجه

همان‌طور که دیدید هر سه نوع اشتباهات مربوط به ایجاد صفحات یا مطالب تکراری ( duplicate content ) است که اگر گوگل این مطالب را ببیند شما با مشکل روبه‌رو شده‌اید. و راه‌حل هم همیشه استفاده از ریدایرکت بوده است. هرچه قدر که سایت شما بزرگ‌تر باشد مرتکب شدن این اشتباهات برای شما سنگین‌تر تمام خواهد شد.

اگر وب سرور شما apache و یا light speed است شما می‌توانید ریدایرکت را در فایل htaccess انجام دهید. و اگر وب سرور شما enginx است باید به پشتیبانی اعلام کنید تا آن‌ها برای شما ریدایرکت را انجام دهند.

 

, ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست