متا تگ چیست؟

متا تگ در وردپرس چیست؟ معرفی مهمترین متا تگ های وردپرس

احتمالا شما هم به تازگی اسم متا تگ ها به گوش تان خورده و علاقمند هستید که بیشتر در مورد این تگ ها بدانید، تا بتوانید ساختار و سئو وب سایت تان را بهبود ببخشید. همان طور که هما ما می دانیم یکی از نیاز های مهم و ضروری سایت های ما این است که برای استفاده کاربران و موتور های جستجو بهینه سازی شوند، تا موتور های جستجو و به خصوص کاربران بتوانند به راحتی در وب سایت ما به گشت و گذار پرداخته و به تمامی بخش های آن دسترسی داشته باشند.

بنابراین سوالی که قرار است در این مطلب به آن پاسخ دهیم این است که متا تگ چیست؟ و این مورد را هم بررسی خواهیم کرد که متا تگ ها چگونه می توانند بر روی سئو وب سایت ما تاثیر گذاشته و بهینه سازی صفحات ما را بهبود ببخشند.

متا تگ چیست؟

متا تگ چیست؟

برچسب های متا، متا تگ ها یا meta tags، قطعاتی از متن هستند که محتوای صفحه را توصیف می کنند، برچسب های متا بر روی خود صفحه ظاهر نمی شوند، بلکه فقط در کد صفحه قرار می گیرند و می توانید با استفاده از سورس صفحه آن ها را مشاهده کنید. همه ما برچسب ها را از فرهنگ وبلاگ می شناسیم، برچسب های متا هم کم و بیش مانند همان هستند، که به موتورهای جستجو کمک می کنند بفهمند که محتوای صفحه درمورد چه چیزی است، تا در نهایت بتوانند صفحات سایت شما را بهتر و مرتبط تر با موضوعی که به آن می پردازید رتبه بندی کنند.

وب سایت w3schols، این گونه متا تگ ها را توصیف می کند :

متا تگ ها جزییاتی ریز اما مهم را در مورد محتوای صفحه ارائه می کنند. اطلاعات متا یا metadata در صفحه اصلی برای کاربران نمایش داده نمی شوند، بلکه فقط توسط ماشین ها پردازش می شوند. تگ های متا معمولا برای توصیف عواملی مانند توضیحات صفحه، کلمات کلیدی، نویسنده سند یا مطلب، آخرین باری که صفحه اصلاح شده است و دیگر متا دیتا ها استفاده می شود. متا دیتا ها توسط مرورگر ها (برای این که بدانند چگونه صفحه را نمایش داده و یا دوباره بارگذاری کنند)، موتورهای جستجو (کلمات کلیدی صفحه و محتوای مطلب) استفاده می شود.

فرض کنید برای عبارتی در گوگل جستجو می کنید، گوگل برای این که بهترین نتایج را به شما نمایش دهد وب سایت هایی را که عبارت جستجو شده شما را در خود دارند به شما نمایش می دهد. خب این اطلاعات را چگونه بدست می آورد؟ پاسخ این است که موتورهای جستجو با استفاده از متا تگ ها که کاملا به صورت اختصاصی برای آن ها نوشته می شود، و سپس با بررسی متن وب سایت شما، ربات ها و الگوریتم های پیچیده ای که دارد آن را برای کلمات کلیدی که مشخص می شود رتبه بندی می کند.

همان طور که بالاتر گفتیم، این متا تگ ها برای کاربران و بازدید کنندگان وب سایت تان و یا حتی خود شما که مدیر سایت هستید به صورت مستقیم نمایش داده نخواهند شد. اما در صورتی که تمایل داشته باشید متا تگ های صفحات وب سایت تان را بررسی کنید، می توانید با مراجعه به صفحه ای که مدر نظرتان است، با فشردن کلید های ترکیبی Ctrl + U سورس کد های صفحه سایت تان را مشاهده کنید. متا تگ ها در بالاترین بخش صفحه وب سایت شما نمایش داده می شوند بنابراین به راحتی می توانید آن ها را پیدا کنید.

به عنوان مثال تصویر زیر مقداری از متا تگ ها در یکی از مطالب وب سایت ما را نمایش می دهد :

متا تگ چیست؟

همان طور که در تصویری بالا مشاهده می کنید، بخشی از متا تگ های یکی از صفحات وب سایت مان را نمایش می دهد. گوگل و دیگر موتورهای جستجو از ان جایی که این متا تگ ها را می شناسند، و با استفاده از ربات ها و الگوریتم هایی که برای آنالیز صفحات سایت طراحی کرده اند این بخش ها را بررسی کرده و با ساتفاده از آن ها بهتر محتوای صفحات را درک می کنند.

متا تگ ها قسمت های مهم سایت ما را برای گوگل بیشتر معرفی می کند. برای مثال در شکل بالا دسته بندی و برچسب و آدرس url سایت به همراه زبان سایت در متاتگ ها تنظیم شده اند.

چرا متا تگ ها تا این حد مهم هستند؟

 

همان طور که همه ی ما می دانیم، سئو هر روزه در حال پیشرفت و بروزرسانی است، و اهمیت کلمات کلیدی هم مطابق با آن به صورت چشمگیر افزایش یافته است. در کنار این موارد، باید عبارتی که کاربر در موتورهای جستجو سرچ کرده و به دنبال آن می گردد را هم در نظر بگیریم. یک عبارت جستجو شده در کلمات فرمول بندی می شود، و کاربران هم در نتایج جستجوی موتورها، به دنبال عبارت جستجو شده می گردند و آن ها را در نظر می گیرند.

موتورهای جستجو می دانند و درک می کنند که کاربران از آن ها انتظار دارند، در قبال جستجوی کلمات در آن ها، نتایجی را به آن ها ارائه دهند که دقیقا شامل آن کلماتی باشد که وارد شده و جستجو شده است. به عنوان مثال فرض می کنیم، که قصد راه اندازی یک سایت را داریم، بنابراین در عبارتی که در مرورگرمان وارد می کنیم می نویسیم : آموزش راه اندازی سایت، به همین خاطر هم در نتایجی که موتور جستجو به ما ارائه می کنیم، به دنبال عبارت آموزش راه اندازی سایت خواهیم گشت، تا بتوانیم بهترین نتیجه را انتخاب کرده و وارد آن سایت شویم.

به همین خاطر است که متا تگ ها ارائه می شوند تا به فهم صفحات سایت مان و ارائه کلمات کلیدی صفحات کمک کنند، بنابراین می فهمیم که متا تگ ها در بهینه سازی وب سایت ما برای موتورهای جستجو تاثیر چشمگیری خواهند داشت.

معرفی مهم ترین متا تگ های وردپرس

اینها برچسب متاهایی هستند که باید در هر صفحه باشند، استثنایی هم وجود ندارد. توجه داشته باشید که این یک لیست کوچک است، این ها تنها مواردی هستند که برای سایت شما ضروری می باشند، بنابراین پیشنهاد می شود حتما از این متا تگ ها برای صفحات وب سایت تان استفاده کنید.

متا نوع محتوا یا charset:

این برچسب لازم است تا character set صفحه وب سایت شما را برای اعلام کند، و باید در هر صفحه ای از سایت تان حضور داشته باشد. خالی گذاشتن این مورد می تواند بر روی این که مرورگر ها چگونه وب سایت شما را رندر می کنند تاثیر بگذارد.

 

 

 

 

 

متا تگ عنوان یا title:

در حالی که برچسب عنوان با “متا” شروع نمی شود، در سربرگ یا هدر قرار دارد و حاوی اطلاعاتی است که برای سئو بسیار مهم است. شما باید همیشه یک برچسب عنوان منحصر به فرد در هر صفحه ای داشته باشید که بتواند صفحه سایت شما را معرفی کند.

 

متا تگ عنوان

متا تگ توضیحات یا description :

 

تگ توضیحات برای یک هدف اصلی مورد استفاده قرار می گیرد: برای توصیف صفحه به موتور های جست و جو. این برچسب بر رتبه بندی تأثیر خاصی نمی گذارد، اما باید بدانید با وجود این موضوع، باز هم از اهمیت خاصی برخوردار است. برای نوشتن این نوع متا می توانید تا حداکثر 160 کاراکتر استفاده کنید، تا بتوانید کلمات کلیدی صفحه را هم در آن وارد کنید، و محتوای صفحه را هم به موتورهای جستجو و هم کاربران تان توضیح دهید تا توجه کاربران را به خود جلب کنید. در تصویر زیر نمونه ای از متا توضیحات را در نتایج جستجو مشاهده می کنید :

متا تگ

متا تگ Viewport :

در این دنیایی که تلفن های همراه خیلی از کارهای ما را انجام می دهند، باید مشخص کنید نمای دید (Viewport) را هم مشخص کنید. اگر از این نوع متا تگ استفاده نکنید، ریسک داشتن یک رابط کاربری بد را برای کاربران خود خواهید داشت – ابزار Insight Tool PageSpeed Google به شما در مورد آن بیشتر توضیح میدهد.

متا تگ های بسیاری وجود دارند که هر کدام از ارزشی کم و یا بیشتر برخوردار بوده و هر کدام نسبت به دیگری جایگاهی بالاتر و یا پایین تر دارد، اما متا تگ هایی که در لیست بالا به شما معرفی کردیم مهم ترین آن ها هستند و باید و حتما از آن ها در صفحات وب سایت تان استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست