آموزش ذخیره تصاویر برای وب و افزایش سرعت وردپرس

آیا حجم صفحات وب سایت شما بسیار سنگین است؟ و این مورد سبب کند شدن وب سایت شما و کاهش سرعت بارگذاری سایت تان می شود؟ همان طور که در مطلب آموزش کامل سئو برای شما عزیزان گفتیم، حجم تصاویری که در صفحات و مطالب مختلف وب سایت تان قرار می دهید تاثیر بسیاری در سرعت وب سایت و سئوی آن خواهند داشت. در واقع هر چقدر که حجم صفحات وب سایت شما بالاتر باشند، و برای وب بهینه سازی نشده باشند تاثیر منفی روی امتیاز سئوی وب سایت شما خواهند گذاشت و در نتایج جستجوی گوگل و دیگر موتور های جستجو در نتایج آخر نمایش داده خواهید شد.

بسیاری از افراد و وب مستران تازه کار نمی دانند چگونه می توانند تصویر مورد نظرشان را ذخیره کنند، زیرا این امر می تواند تاثیر بسیاری روی سرعت و سئوی وب سایت آن ها داشته باشد. در این آموزش به شما عزیزان آموزش می دهیم تا بتوانید به راحتی تصاویر وب سایت تان را برای وب بهینه سازی و ذخیره کنید.

ممکن است متخصصین بسیاری به شما بگویند که تصاویر می توانند اشتراک کاربران را در وب سایت ما بالا ببرند، اما چیزی که آن ها به شما نمی گویند این است که شما باید این تصاویر را طبق استاندارد و برای وب ذخیره کنید تا بتوانید با خیال راحت آن ها را در وب سایت تان قرار دهید.

با توجه به الگوی Strangeloop، یک ثانیه تاخیر در بارگذاری وب سایت شما می تواند باعث کاهش 7 درصدی فروش، 11 درصد کاهش در بازدید صفحات و 16 درصد کاهش در رضایت مشتریان وب سایت شما شود.

اموزش ذخیره تصاویر برای وب و افزایش سرعت وردپرس

بهترین فرمت تصاویر برای وب

یکی از مهم ترین سوالات و نگرانی ها در این زمینه این است که چه زمانی بهتر است از فرمت های مختلف مانند PNG، JPEG  و یا Gif استفاده کنیم. پاسخ شما بسیار ساده است، تنها کافی است از فرمت JPEG برای تصاویر حاوی میلیون ها رنگ، و از فرمت  PNG برای دیگر تصاویر استفاده کنید.

برای روشن کردن منظور مان سه مورد زیر را مطالعه کنید :

فرمت PNG : فرمت PNG معمولا تصاویری با وضوح بهتر و با حجم پایین تر نسبت به GIF برای تصاویر با رنگ های محدود تولید می کند. مرورگر های قدیمی مانند IE 3 از این فرمت پشتیبانی نمی کنند، اما وب دیزاینر های بسیاری این فرمت را انتخاب می کنند زیرا دیگر کسی از این مرورگر قدیمی استفاده نمی کند. هم چنین این این فرمت تصاویر با پس زمینه شفاف را خیلی بهتر پشتیبانی می کنند. در حالت png – 8 همانند فرمت Gif از 256 رنگ ایندکس شده همراه با قابلیت تصاویر شفاف که پشت آن را می توان مشاهده کرد پشتیبانی می کند، اما در مقابل فرمت png – 24 مانند فرمت jpg از 16 میلیون رنگ پشتیبانی می کند. در این فرمت شما کیفیت را در هنگام فشرده سازی از دست نخواهید داد، بنابراین این فرمت برای تصاویر دارای جزییات بالا مناسب هستند.

فرمت JPEG : این فرمت برای تصاویر پیچیده و دارای رنگ های متفاوت بسیار مناسب است، پیشنهاد می شود از این فرمت برای تصاویر دارای طیف بالا از رنگ های مختلف استفاده کنید.

تصاویر thumbnail : thumbnail یک اصطلاح است که توسط طراحان گرافیک و عکاسان برای نمایش تصویر کوچک از یک تصویر بزرگتر استفاده می شود، معمولا برای ساده تر شدن و بارگذاری سریع تر یا مدیریت گروهی از تصاویر بزرگتر در نظر گرفته می شود. استفاده از این تصاویر می تواند روی سئوی وب سایت شما هم تاثیر مثبتی داشته باشد، زیرا شما هم تصاویر کم حجمی را در صفحات و مقالات وب سایت تان قرار می دهید، و هم این که تمامی تصاویر دارای سایز یکسان خواهند شد. و به عبارتی سرعت بارگذاری صفحات سایت شما نیز افزایش خواهند یافت.

این فرمت از میلیون ها رنگ پشتیبانی می کند، بنابراین این فرمت برای تصاویر از زندگی واقعی مانند تصاویری که عکاس ها می گیرند بسیار مناسب است. زمانی که شما تصاویر با این فرمت را در وب سایت تان قرار می دهید عملکرد بسیار مناسبی دارند، و برای قرار دادن تصویر در شبکه های اجتماعی می توانند بهترین انتخاب باشند. فرمت jpg قابلیت lossy دارند، به این معنا که اطلاعات فشرده شده، و اطلاعات غیر ضروری از آن حذف می شوند. بنابراین مقداری از کیفیت ممکن است از دست برود، اما شما می توانید در هنگام ذخیره سازی مقدار کیفیت را مشخص کنید.

آموزش ذخیره تصاویر برای وب

در هنگام ذخیره سازی تصاویر، ما باید به دو مورد مهم توجه داشته باشیم : اول فرمت تصویر، و دوم فشرده سازی.

با انتخاب ترکیب مناسب می توانید حجم تصویر تان را تا 5 برابر کاهش دهید.

بسیاری از ما تنها فرمت هایی که انتخاب می کنیم، دو فرمت JPG و PNG می باشند. همان طور که بالاتر توضیح دادیم، فرمتJPG   برای تصاویر دارای رنگ های مختلف، و فرمت PNG برای تصاویر ساده تر و زمانی که به تصاویر شفاف نیاز دارید استفاده می شوند.

قدم بعد فشرده سازی است، که به معنی استفاده از یک نرم افزار و یا ابزار برای ذخیره سازی تصاویر بهینه سازی شده برای وب است. به جدول زیر توجه داشته باشید، که در آن طبق الگوی Strangeloop تصاویر را بهینه سازی کردیم :

اموزش ذخیره تصاویر برای وب و افزایش سرعت وردپرس
همان طور که در تصویر بالا مشاهده کردید، درحالت اول به صورت ماکسیموم تصور را با فرمت jpg فشرده سازی کردیم، در حالت دوم با ابزار Tinypng که یکی از ابزار ها و افزونه های عالی برای کاهش حجم تصاویر است تصویر را فشرده سازی کرده ایم که بهترین نتایج را داشته اند. شما نیز می توانید در نرم افزار های مختلفی مانند فتوشاپ ترکیب های مختلفی از فرمت و فشرده سازی را امتحان کرده و تصاویر تان را بر اساس نیازتان برای وب سایت تان فشرده سازی کنید.

ابزارهای مختلف فشرده سازی تصاویر برای سایت

حالا که دیدید ترکیب های مختلف شامل فشرده سازی و فرمت می توانند جه نتایجی داشته باشند، در ادامه با ابزار های مختلفی آشنا خواهید شد که بتوانید تصاویر وب سایت تان را برای وب بهینه سازی کرده و سرعت سایت تان را افزایش دهید.

فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ (adobe photoshop) یکی از بهترین نرم افزار های موجود برای کارهای گرافیکی است که با ابزاری بسیار مفید برای ذخیره سازی تصاویر بهینه شده برای وب ارائه شده است. تنها کافی است تصویر را در نرم افزار باز کرده، و در منوی File بر روی گزینه save for web کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی این گزینه، پنجره ی ذخیره سازی برای شما باز می شود. در سمت راست بالا، می توانید انواع فرمت ها را برای ذخیره سازی تصویر مشاهده کنید. هم چنین برای فرمت jpg کیفیت های مختلفی در نظر گرفته شده اند که می توانید بر اساس نیازتان هرکدام را که لازم است انتخاب کنید. هنگامی که گزینه های مورد نظرتان را انتخاب کردید، سایز تصویر را در حالتی که انتخاب کردید به شما در پایین صفحه نمایش خواهد داد.

اموزش ذخیره تصاویر برای وب و افزایش سرعت وردپرس

اموزش ذخیره تصاویر برای وب و افزایش سرعت وردپرس

به همین راحتی می توانید تصاویر را برای وب سایت تان به بهترین شکل بهینه سازی کنید.

البته ابزار های مختلف دیگری وجود دارند که شما می توانید برای این کار از آن ها نیز استفاده کنید، برخی از این ابزار ها شامل نرم افزار های تحت وب می باشند که سرویس هایی مانند بهینه سازی تصاویر بدون از دست دادن کیفیت را در اختیار شما قرار می دهند. ابزار هایی مانند : TinyPNG وجود دارند که می توانید از ان ها استفاده کنید.

افزونه Smush it

تصاویر وب سایت تان را به راحتی تغییر سایز داده، بهینه سازی و فشرده سازی کنید، تنها با استفاده از یک افزونه رایگان که تمامی این امکانات خارق العاده را در اختیار شما قرار می دهد.

با استفاده از این افزونه شما می توانید با انتخاب یک ارتفاع و یک عرض ماکسیموم انتخاب کنید تا تمامی تصاویر بزرگ تر از این ماکسیموم به این مقدار تغییر سایز داده شوند. هم چنین سرور های این افزونه تمامی کار های سنگین را انجام خواهند داد، و حجم تصاویر وب سایت شما را بدون از دست دادن ذره ای کیفیت کاهش خواهند داد.

افزونه smush it علاوه بر فرمت های مختلف تصاویر، تصاویر thumbnail را نیز بهینه سازی می کند.

آموزش طرز کار با افزونه WP SMUSH IT

پس از نصب افزونه WP SMUSH IT (در صورتی که در زمینه نصب افزونه اطلاعات کافی ندارید می توانید به مطلب آموزش نصب افزونه در وردپرس مراجعه نمایید) وارد پنل آن شوید، در این صفحه امکانات مختلفی در اختیار شما قرار داده شده است که با استفاده از آن ها می توانید هر چه بهتر تصاویر وب سایت تان را فشرده سازی و بهینه کنید.

افزونه wp smush it

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در بخش وسط تصویر اطلاعاتی از تعداد تصاویر بهینه شده و حجمی که فشرده شده و کم شده را در اختیار شما قرار می دهد. حال برای بهینه سازی تصاویر وب سایت تان تنها کافی است بر روی دکمه ی بالای صفحه با نام عکس ها را دوباره بررسی کنید کلیک کنید. پس از کلیک بر روی این دکمه، افزونه شروع به بررسی تصاویر کرده و گزارشی از تصاویری که نیاز به بهینه سازی دارند را به شما نمایش می دهد. سپس در بالای صفحه یک اعلان به شما نمایش داده می شود و مثلا به شما می گوید که تعداد 10 تصویر نیاز به بهینه سازی دارند، حال شما تنها کافی است بر روی نوشته Bulk smush کلیک کنید، سپس افزونه شروع به بهینه سازی تصاویر وب سایت تان می کند.

افزونه wp smush it

در تصویر بالا پروسه ی بهینه سازی را مشاهده می کنید که در حال انجام است. پس از اتمام بهینه سازی تصاویر، پیامی حاوی این خبر به شما در قسمت بالا نمایش داده می شود.

در باقی قسمت ها تنظیمات مختلفی ارائه شده اند که با انتخاب آن ها می توانید به بهینه سازی بهتر تصاویر وب سایت تان کمک کنید.

پیشنهاد ما به شما استفاده از نرم افزار فتوشاپ و افزونه WP SMUSH IT برای ذخیره و فشرده سازی تصاویر وب سایت تان است.

نتیجه نهایی در مورد بهینه سازی تصاویر

در صورتی که تا به حال تصاویر وب سایت تان را بهینه سازی نمی کردید، پیشنهاد ما این است که همین حالا دست به کار شوید. با این کار تاثیر بسیاری روی عملکرد و سرعت وب سایت تان خواهید گذاشت که در نتیجه تاثیر آن را در سئوی سایت تان مشاهده خواهید کرد. می توانید کمی کیفیت تصاویر را نیز کاهش دهید، که البته بسیاری از کاربران هم متوجه آن نخواهند شد، اما کاهش کیفیت نباید در حدی باشد که کاملا قابل تشخیص باشد.

, , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست