Dwell Time چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

Dwell time یکی از آن معیارهایی است که امروزه در بسیاری از  مقالات، رسانه های اجتماعی و کنفرانس ها مورد اشاره قرار می گیرد. با این حال، متأسفانه، توسط برخی افراد در جامعه سئو و کاربران اینترنت به اشتباه درک می شود و اغلب با برخی مفاهیم دیگر اشتباه گرفته می شود.

اما Dwell time چیست؟ آیا موتورهای جستجو واقعا از آن استفاده می کنند؟ آیا یک عامل رتبه بندی برای موتورهای جستجو است؟ و اگر چنین است، چگونه می توانید از آن به صورت مثبت و به نفع وب سایت تان استفاده کنید؟

این مطلب هرگونه سردرگمی شما را در رابطه با این موضوع از بین خواهد برد، بنابراین با ما همراه باشید.

Dwell Time چیست؟

 

Dwell time یا زمان ماندگاری را اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده و روان تعریف کنیم، فرض کنید شما در گوشی موبایل دارید جست و جو میکنید. رئی اولین نتیجه ای که گوگل به شما نشان داده کلیک میکنید. از این لحضه زمان ماندگاری شروع میشود. یکم توی سایتی که گوگل به شما پیشنهاد کرده باقی میمونید اما بعد روی گزینه back کلیک میکنید و دوباره به گوگل بر می گردید. حالا روی یک لینک دیگر کلیک میکنید. این لحضه پایانی زمان ماندگاری است که یکی از معیار های گوگل برای شناسایی مقالات و سایت های مفید است.

به احتمال زیاد شما هم این کار را بارها و بارها انجام داده اید. این لحظه کوتاه زمانی است که شما صفحه وبی را که به تازگی روی آن کلیک کردید ارزیابی می کنید. این صفحه یا به نیاز شما پاسخ مناسبی خواهد داد و نیاز شما را رفع خواهد کرد، یا این که نیاز شما را رفع نکرده و شما هم روی دکمه بازگشت کلیک کرده و نتیجه ای دیگر، و سایت دیگری را انتخاب می کنید تا نیازهای شما را برطرف کنند.

با توجه به رفتار هر کاربر، و موضوع سایت شما، این فاکتور می تواند بر روی سئو وب سایت شما تاثیر متفاوتی داشته باشد. موتورهای جستجو به این شکل به این قضیه نگاه می کنند که هر چقدر که  شما زمان بیشتری را در وب سایتی که در نتایج جستجو روی آن کلیک کرده اید سپری کنید، بنابراین آن وب سایت نیاز شما را برطرف کرده و نتیجه مناسبی برای کلمه یا عبارت جستجو شده می باشد. برعکس آن هم وجود دارد، هر چقدر شما زمان کمتری را در سایت سپری کنید که در نتایج جستجو بر روی آن کلیک کرده اید، بنابراین موتورهای جستجو حدس می زنند که شاید آن سایت، نتیجه ی خوبی برای آن عبارت یا کلمه جستجو شده نمی باشد.

اما اگر بخواهید نگاهی به آب و هوا بیاندازید، یک نگاه سریع به صفحه ممکن است کاملا به سوال شما پاسخ دهد. برای موضوعاتی شبیه به این، معیارهای متفاوتی در نظر گرفته شده اند : زمان کمتر مساوی با رضایت کاربر است.

این که Dwell Time به عنوان یک متریک چقدر مهم است نسبی است و باید در ترکیب با بسیاری از عوامل در نظر گرفته شود.

تمرکز شما باید به صورت عمده بر روی استفاده کردن از فاکتورها و المنت هایی باشد که بتوانید اشتراک و تعامل بیشتری از کاربران در وب سایت تان دریافت کنید.

Dwell time ضریب پرش (bounce rate) نیست

پرش یا bounce زمانی اتفاق می افتد که یک کاربر از صفحه وب سایت شما بازدید کرده و آن صفحه را بدون این که کاری در آن انجام داده و یا صفحه دیگری از سایت شما را باز کند ترک می کند. بنابراین نرخ پرش شما درصد جلسات بازدید یک صفحه ای است که توسط تمام جلسات وب سایت شما (یا یک صفحه شخصی) تقسیم شده است.

در واقع با تجزیه و تحلیل نرخ پرش متوجه می شویم که این یک فاکتور منفی است که هرچقدر مقدار آن بالاتر باشد به این معنی است که وب سایت شما در حوزه محتوای آن ضعیف است. البته این مورد همیشه صدق نمی کند که این یک فاکتور منفی است، بلکه در شرایط و موضوعات مختلف و هم چنین در ترکیب با دیگر عوامل و فاکتورها می تواند تاثیر متفاوتی داشته باشد.

Dwell time زمان میانگین حضور کاربر در صفحه نیست

Average Time on Page میانگین زمان است که کاربران در صفحه یا در صفحات وب سایت شما صرف می کنند. کاربر ممکن است از طریق شبکه های اجتماعی، لینکی در سایت دیگر، ایمیل و یا دیگر منابع به آن صفحه مورد نظر دسترسی پیدا کرده باشند.

Dwell time ، نرخ کلیک CTR نیست

قبل از تعریف این فاکتور، بهتر است اصلا بدانیم که CTR مخفف چه عبارتی است. CTR در واقع مخفف Click Through Rate است که به معنی نرخ کلیک می باشد.

هنگامی که کاربری در اینترنت و در موتورهای جستجو عبارت یا کلمه ی مشخصی را جستجو می کند، لیستی از وب سایت های مرتبط با آن کلمات به او نمایش داده می شود. حالا کاربر انتخاب می کند که روی کدام نتیجه یا سایت کلیک کند، حالا CTR به درصدی از کاربران اینترنت گفته می شود که در نتایج جستجو وب سایت شما را انتخاب کرده و روی آن کلیک می کنند.

این اغلب با زمان ماندگاری اشتباه گرفته می شود. اما نباید اینطور باشد. زمان ماندگاری فقط مربوط به پس از کلیک است، نه درصد افرادی که کلیک می کنند.

Dwell time الگوریتم Rank Brain نیست

RankBrain

Rankbrain یکی از جدیدترین الگوریتم های گوگل است که به موتورهای جستجو اجازه می دهد وب سایت ها را بر اساس رفتار کاربران رتبه بندی کنند.

به عنوان مثال فرض کنید شما عبارت آموزش وردپرس را در گوگل جستجو کنید، گوگل هم وب سایت سبز وردپرس را در لینک سوم نمایش دهد. حالا شما بر روی لینک ما کلیک کرده و وارد سایت ما می شوید، در صورتی که شما در این صفحه به پاسخ خود رسیدید و نیاز شما برطرف شد و دیگر در گوگل به دنبال آن کلمه جستجو نکردید و سایت دیگری را باز نکردید، در این حالت این یک امتیاز مثبت برای سایت ما خواهد بود و سایت ما رتبه بهتری دریافت خواهد کرد.

البته نقطه مقابل آن هم وجود دارد که سایتی در رتبه اول گوگل هست که محتوای ضعیفی دارد، در این حالت کاربران پس از کلیک روی لینک آن سایت در موتورهای جستجو وارد سایت شده و سپس با مشاهده محتوای ضعیف و بدون پاسخ آن سایت از آن خارج شده و روی لینک دیگری کلیک می کنند، در این حالت این یک امتیاز منفی برای آن سایت خواهد بود.

چه موقعی زمان ماندگاری به بازدید تبدیل می شود؟

از لحاظ فنی، هر کلیک یک بازدید است. اما بیایید صادق باشیم … همه بازدیدکنندگان و رفتارهای آن ها با هم برابر نیستند. تنها شما می دانید که کدام معیارها برای کسب و کار شما مهم تر هستند، اما می توان گفت که برای اکثر کسب و کارها، بازدید یک ثانیه (یا کمتر) کمتر از ایده آل است.

حداقل می توانیم با خیال راحت بگوییم که هر کسب و کار نیاز دارد تا کاربران در سایت آن ها بیشتر بماند و در وب سایت آن ها بیشتر تعامل داشته باشد. اکنون بسته تجزیه و تحلیل شما ممکن است در این که چگونه این موارد را پیگیری می کنند متفاوت باشد، اما ارزش چک ردن بازدید شما به صورت مرتب شده بر اساس میزان بازدید کننده ای است که با سایت شما درگیر شده است.

چگونه می توانیم روی زمان ماندگاری تاثیر بگذاریم؟

شاید شما نتوانید به صورت مستقیم روی این مورد تاثیر بگذارید، با این حال ممکن است مواردی وجود داشته باشد که انجام آن ها ممکن است تاثیرات مثبتی داشته باشند. مواردی که اینجا در مورد آن ها صحبت می کنیم، تمرکز بر بهبود کلی تجربه کاربر و ارائه محتوای مفید در صفحات وب سایتتان است. هنوز هم هنگامی که کاربری از سایت شما بازدید می کند، ویدئوها به صورت خودکار بارگذاری می شوند؟ اگر این طور است همین حالا سراغشان بروید زیرا کاربرها اصلا از این کار خوششان نمی آید.

مطمئن شوید محتوای وب سایت تان را واضح و بر اساس نیاز کاربرتان تولید می کنید، طوری که کاربر زمانی که وارد وب سایت شما می شود اولین چیزی که می بیند محتوای شما باشد و بتواند نیازها و پاسخ به سوالاتش را به راحتی در میان محتوای سایت تان پیدا کرده و رفع شوند.

آیا برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا گوگل و بینگ بیشتر راهنمایی ها و چیزهای مهم را در بالای صفحه قرار داده و از پنجره های پاپ آپ استفاده نمی کنند؟ بخشی از این گونه راهنمایی ها و عدم استفاده از پاپ آپ به دلیل ارتقای تجربه کاربری (UX) می باشد.

به احتمال زیاد الان شما هم درگیر این هستید که بتوانید بر روی فاکتور زمان ماندگاری تاثیر مثبتی گذاشته و بتوانید از آن نهایت استفاده را ببرید. اگر وب سایت شما در حالت موبایل با مشکلاتی روبرو است، همین حالا سراغ آن ها رفته و مشکلاتش را برطرف کنید. اگر وب سایت شما به آرامی و با سرعت پایین بارگذاری می شود، باز هم همین حالا سراغ آن رفته و سرعت وب سایت تان را بهینه سازی کنید.

آموزش افزایش زمان ماندگاری

یکی از بهترین روش هایی که شما می توانید باعث افزایش زمان ماندگاری یا Dwell Time شوید این است که از دید کاربران تان به وب سایت تان نگاه کنید، زمانی که شما از دید خودتان که مدیر سایت هستید همه موارد را می بینید شاید وب سایتی زیبا و بدون نقص ببینید. اما در صورتی که خودتان را جای یک کاربر بگذارید و همه ی جنبه های مختلف را از این لحاظ در نظر بگیرید، این کار می تواند به شما کمک بزرگی در پیدا کردن نواقص سایت تان کند، تا در نهایت شما بتوانید تجربه کاربری بسیار بهتری در اختیار کاربران تان قرار دهید.

اگر بخواهیم دو نکته ی اصلی را در افزایش زمان ماندگاری سایتمان بیان کنیم، دو مورد زیر هستند :

  • ارائه کردن یک تجربه کاربری خوب
  • ارائه محتوای مرتبط و یونیک که نیاز کاربر را برطرف کند

دو مورد بالا تعریفی کلی از نکاتی است که می توانند باعث افزایش چشمگیر زمان ماندگاری سایت تان شود، در ادامه به تعریف نکات جزئی افزایش زمان ماندگاری سایت خواهیم پرداخت.

بهینه سازی اولین بازخورد

بهینه سازی اولین بازخورد

اولین بازخورد کاربران نسبت به وب سایت شما بسیار مهم است، آن قدر که اگر شما نتوانید توجه آن ها را جلب کنید، آن ها در کسری از ثانیه تصمیم به خروج از سایت شما خواهند گرفت. اگر می خواهید از این کار جلوگیری کنید، بهتر است مواردی که در ادامه بیان می کنیم را رعایت کنید :

  • سرعت بارگذاری سایت : 40 درصد از کاربران اینترنت در صورتی که سایت شما بالای 3 ثانیه لود شود آن را ترک خواهند کرد. بنابراین اولین موردی که شما باید در وب سایت تان رعایت کنید و بیشتر در مورد آن یاد بگیرید، چگونگی افزایش سرعت سایت است.
  • طراحی سایت : طراحی سایت شما جزو مواردی است که کاربران می توانند به قدرت سایت شما پی ببرند و تصمیم بگیرند که آیا می توانند به شما و وبسایت تان اعتماد کنند یا خیر. از فونت هایی استفاده کنید که استاندارد هستند و کاربران به راحتی می توانند آن ها را بخوانند، بکگراندهایی در سایت تان قرار دهید که ساده هستند و هم چنین از فضاهای خالی مناسب استفاده کنید.
  • بهینه سازی سایت برای موبایل : یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که ممکن است شما در طراحی وب سایت تان انجام دهید این است که سایت شما ریسپانسیو یا واکنشگران نباشد. این امر به هیچ وجه این روزها در اینترنت قابل قبول نیست.
  • تبلیغات و پاپ آپ : درست است که پاپ آپ ها برای ساختن لیست های ایمیل امری ضروری باشند، اما در واقع استفاده از این ابزارها می تواند برای کاربران آزاردهنده باشد. این امر برای تبلیغات هم صدق می کند.

روی نیازهای کاربران تمرکز کنید

همان طور که گفتیم، زمان ماندگاری بالاتر به معنای این است که صفحات و محتوای وب سایت شما نیازهای کاربران تان را رفع می کنند. بنابراین بهتر است نیازهای آن ها را بهتر درک کنید و طبق آن به سوالات و نیازهایشان پاسخ دهید :

  • کاربران تان را درک کنید : اولین کار برای این که نیت کاربران تان را درک کنید، این است که در مرحله ی اول بفهمید هدف و نیت آن ها اصلا چیست. اگر کمی خودتان را جای کاربران تان قرار دهید می توانید حدس بزنید که کاربران تان از سایت شما چه چیزهایی می خواهند به همین دلیل می توانید بهتر به آن ها پاسخ دهید.
  • محتواهای بلندتری بنویسید : همان طور که می دانید محتواهای طولانی تر به شما کمک می کنند بهتر بتوانید موضوع را تعریف کرده و به سوالات بیشتری پاسخ دهید.
  • به سوالات و نظرات کاربران تان پاسخ دهید : مهم ترین بخش بحث ها در بخش نظرات محتوا یا صفحات اتفاق می افتد. اگر کاربران در صفحات و یا مطالب شما سوالاتی می پرسند، بدترین کاری که شما می توانید در این مورد انجام دهید این است که آن ها را نادید بگیرید.
  • محتوایتان را بروز نگه دارید : شاید خود شما هم روی وب سایت هایی که دارای محتواهایی قدیمی هستند کلیک نکنید، کاربران دیگر هم اکثرا همین کار را انجام می دهند. بنابراین بروز نگه داشتن محتوای سایت می تواند امری بسیار مهم باشد.

این مورد جزو نکات مهمی هستند که شما می توانید برای بهبود سئو و در نتیجه ارائه کردن تجربه کاربری بهتر برای کاربران تان انجام دهید. با رعایت تنها این موارد خواهید دید که زمان ماندگاری سایت شما افزایش خواهند یافت.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست