افزونه Akismet

افزونه Akismet افزونه ای برای مبارزه با هرزنامه ها

آیا شما هم با هرزنامه ها یا همان نظرات اسپم مشکل دارید؟ یا به این فکر افتادید که چگونه می توانید از شر این هرزنامه های مزاحم راحت شوید؟ این هرزنامه ها می توانند برای هر سایتی مشکل ساز شوند، و نه تنها هیچ سودی ندارند بلکه می توانند باعث کاهش رتبه ی سئو سایت شما نیز بشوند.

در هر بار نصب وردپرس، همراه با دو افزونه به صورت پیش فرض نصب می شود. یکی از آن ها افزونه Akismet  است که باید در لیست افزونه هایی باشد که باید آن ها را داشته باشید. اگر چه این افزونه به صورت پیش فرض بر روی وردپرس شما نصب میشود، اما فعال نیست و نیاز به فعال سازی دارد. در این مطلب ابتدا به این بحث می پردازیم که افزونه Akismet چیست، و را باید از آن استفاده کنید؟

افزونه Akismet چیست؟

افزونه Akismet

افزونه Akismet یک سرویس فیلترینگ نظرات اسپم است. اسم این افزونه از Automattic و Kismet نشات می گیرد. Automattic نام شرکتی است که طراح این افزونه است، و در واقع توسط فردی به نام Matt Mullenweg بنیان گذاری شده است. این افزونه با استفاده از الگوریتم هایش، نظرات بلاگ شمارا گرفته و هرزنامه ها را شناسایی می کند. الگوریتم از اشتباهات خود درس می گیرد و با کارکردن در وب سایت های مختلف پیشرفته تر می شود. به عوان مثال در صورتی که چندین وب سایت یک نظر مشابه را به صورت اسپم گزارش دهند، در این صورت افزونه یاد می گیرد که این نظرات را به صورت اسپم شناسایی کند.

افزونه Akismet

چرا باید ازافزونه Akismet استفاده کنیم؟

هرز نامه ها می توانند به مشکل بزرگی برای سایت های وردپرس تبدیل شوند. بسیاری از این هرز نامه ها توسط ربات ها ارسال می شوند. معمولا این نظرات اسپم در تعداد بالا برای وب سایت های مختلف ارسال می شوند. در صورتی که شما هم یک وب سایت با مطالب انتشار یافته و نظرات باز داشته باشید، کم کم متوجه افزایش تعداد هرزنامه ها خواهید شد. یکی از راه هایی که می توانید با این هرزنامه ها مبارزه کنید، فعال کردن افزونه Akismet است.

در وب سایت های معروف و پر بازدید، تعداد نظرات اسپم می تواند به بالای 85% هم برسد. به این معناست که از هر 100 نظر، تنها 15 تای آن می تواند غیر هرزنامه باشد. همان طور که می دانید مدیریت تعداد بالای نظرات کاری زمان بر و سخت خواهد بود. لذا این افزونه هرزنامه ها را پیش از آن که به صف تایید مدیر اضافه شوند را شناسایی کرده و آن ها را در دسته بندی جدا نمایش می دهد. به همین سبب شما می توانید تمام وقت و انرژی خود را بر روی مدیریت نظرات واقعی بگذارید.

امکانات اصلی افزونه Akismet

  • چک کردن تمامی نظرات و فیلتر کردن آن ها برای یافتن هرز نامه ها
  • نمایش پیوند های یکتای درون نظرات برای افشا کردن لینک های پنهانی
  • مدیر می تواند تعداد نظرات تایید شده توسط هر کاربر را مشاهده کند
  • با شناسایی و حذف هرزنامه ها، حجم دیتابیس شما را کاهش داده و سرعت سایت شما افزایش خواهد یافت

مدیریت هرزنامه ها با افزونه Akismet

شما می توانید انتخاب کنید که این هرز نامه ها پس از شناسایی حذف شوند یا خیر، اما پیشنهاد ما این است که آن ها را نگه دارید و هر چند روز یک بار این هرز نامه ها را چک کنید زیرا ممکن است افزونه تعدادی را به اشتباه شناسایی کرده باشد، البته ما تا به حال به این موارد بر نخورده ایم.

همان طور که کمی قبل تر گفتیم، هرز نامه هایی که شناسایی می شوند به صورت جدا دسته بندی می شوند بنابراین می توانید به راحتی این هرزنامه ها را مدیریت کنید. برای مدیریت نظرات اسپم به بخش دیدگاه ها » جفنگ مراجعه نمایید.

افزونه Akismet

در این بخش شما می توانید به مدیریت، حذف، تایید، ویرایش و… نظرات اسپم بپردازید.

امیداواریم این سری از مطالب معرفی افزونه های کاربردی وردپرس برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. هرگونهسوالی داشتید می توانید از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

, ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست