افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس WP Optimize

افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس WP Optimize

پاک سازی و بهینه سازی پایگاه داده وردپرس می تواند یکی از بهترین کارها برای سالم نگه داشتن بالا بردن سرعت سایت مان باشد. در واقع پس از طراحی سایت ما نیاز داریم که سرعت بارگذاری سایت مان را بالا برده و حجم فایل های هاست مان را کاهش دهیم. یکی از مواردی که می تواند باعث افت سرعت سایت مان شود بالا بودن حجم دیتابیس یا همان پایگاه داده سایت مان است. حالا برای کاهش حجم پایگاه داده سایت مان باید از چه روشی وارد شویم؟ به صورت دستی؟ آیا همه ی ما بلدیم که به صورت دستی و بدون این که سایت مان را بهم بزنیم به صورت دستی این کار را انجام دهیم؟ مسلما جواب خیر است، در صورتی که حتی یک جدول را به صورت اشتباهی پاک کتیم ممکن است کل سایت مان نابود شود. به همین سبب افزونه هایی در وردپرس طراحی شده اند تا بتوانند در این موضوع کار ما را راحت کرده و به صورت خودکار پایگاه داده وردپرس را بهینه سازی کنند.

بگذارید ابتدا یک توضیح کوتاه در رابطه با طرز کار پایگاه داده وردپرس داشته باشیم، سپس در ادامه بهترین افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس را معرفی خواهیم کرد.

وردپرس با استفاده از پایگاه های داده MySQL استفاده می کند تا جداول و دیتابیسی را بسازد که بتواند در آن ها اطلاعات و داده ها را در آن ها ذخیره کند. با گذر زمان، تعداد اطلاعات و جداولی که اضافی هستند، به عنوان مثال ممکن است شما افزونه ای را برای تست بر روی سایت تان نصب کرده و سپس پاک کرده اید، و یا رونوشت های مطالب و برگه های سایت تان روی هم جمع شده و حجم پایگاه داده سایت تان را بالا برده است. حال وقت آن است وارد عمل شوید و این جداول و اطلاعات اضافه و بدرد نخور را پاک کنید، اینجاست که افزونه بهینه سازی پایگاه داده WP Optimize وارد می شود، واین کار را برای شما انجام می دهد.

معرفی افزونه WP Optimize – افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

افزونه WP Optimize، افزونه ای برای پاک سازی و بهینه سازی پایگاه داده وردپرس است، که با تمیز کردن و پاک کردن بخش های اضافی سرعت و عملکرد سایت شما را بهبود می بخشد. برخی امکانات وردپرس مانند بازخورد ها و یا رونوشت هادر طول زمان بخش زیادی را در پایگاه داده به خود اختصاصی می دهند و حجم ان را افزایش می دهند که در این حالت افزونه WP Optimize می تواند با یک کلیک به راحتی این موارد را پاک سازی کند.

در صورتی که سرعت و عملکرد سایت تان پایین است و نیاز به راهنمایی دارید، می توانید به مطلب افزایش سرعت وردپرس مراجعه نمایید.

کار با افزونه WP Optimize بسیار آسان است، حتی اگر شما فردی تازه کار باشید می توانید به راحتی این افزونه را تنظیم کرده و از ان استفاده کنید. می توانید با استفاده از این افزونه بهینه سازی پایگاه داده کارهای زیر را انجام دهید :

  • حجم پایگاه داده سایت تان را چک کنید
  • پاک کردن بازخورد های مطالب تان
  • حذف تمامی رونوشت های خودکار مطالب سایت
  • پاک کردن نظرات اسپم و هرزنامه ها
  • حذف نظرات تایید نشده
  • بهینه سازی جداول پایگاه داده

تصویر زیر بخشی از صفحه کاربری این افزونه است، که شما کارهای اصلی را در این بخش انجام می دهید. در ادامه این مقاله معرفی افزونه های کاربردی وردپرس این تنظیمات را برای روشن شدن طرز کار این افزونه برای شما توضیح خواهیم داد.

افزونه WP Optimize

پاک کردن تمامی رونوشت ها : هر زمان که ما پستی را در وردپرس ذخیره می کنیم، وردپرس یک نسخه قدیمی از آن را نگه می دارد تا هر زمان که تمایل داشتیم مطلب را به آن نسخه بازگردانی کنیم. به عنوان مثال در صورتی که شما یک پست را 80 بار ویرایش و ذخیره کرده باشید، در این حالت 80 کپی از ان پست خواهید داشت. این یکی از امکانات خوب وردپرس است که درصد از دست دادن مطالب مان را حدودا به صفر میرساند، اما با گذر زمان باعث افزایش حجم دیتابیس خواهد شد. در این حالت پیشنهاد می کنیم هر چند وقت یک بار با استفاده از افزونه WP Optimize این نسخه های اضافی را که دیگر نیازی به آن ها نیست حذف کنیم.

حذف پیش نویس های خودکار : زمانی که در حال نوشتن پستی هستیم، درست مانند مورد بالا، وردپرس مطلب ما را در زمان های مختلفی ذخیره می کند تا در صورتی که برق قطع شد، و یا مرورگرمان کرش کرد مطلب مان را از دست ندهیم. در این حالت هم با گذر زمان حجم پایگاه داده سایت افزایش خواهد یافت و نیاز به پاک سازی آن داریم.

حذف هرزنامه ها و نظرات موجود در زباله دان : در صورتی که از افزونه Akismet و یا افزونه های مشابه استفاده می کنید، حتما نظرات مختلفی را در زباله دان سایت تان مشاهده خواهید کرد، این گزینه به شما این امکان را می دهد که با یک کلیک تمامی نظراتی را که در بخش زباله دان قرار دارند و هم چنین تمامی هرزنامه ها را پاک کنید.

حذف نظرات تایید نشده : با این گزینه تمامی نظراتی را که تایید نکرده اید پاک خواهند شد.

بهینه سازی جداول پایگاه داده : به بهینه سازی پایگاه داده سایت شما خواهد پرداخت.

پس از انتخاب گزینه های مورد نظرتان، سپس بر روی دکمه ی اجرای بهینه سازی کلیک کنید. این پروسه می تواند بر اساس حجم پایگاه داده شما زمان مختلفی طول بکشد پس صبور باشید و در حین انجام عملیات مرورگرتان را نبندید.

نکته مهم : لطفا قبل از اجرای بهینه سازی، همان طور که خود افزونه به شما تذکر می دهد حتما از کل وب سایت تان و مخصوصا از پایگاه داده پشتیان گیری کنید.

بهینه سازی خودکار پایگاه داده با افزونه WP Optimize

امکانات افزونه WP Optimize به این جا ختم نمی شود، یکی از بهترین امکانات این افزونه امکان بهینه سازی خودکار توسط افزونه است. به این صورت که شما با تنظیم کردن افزونه به صورت روزانه، هفتگی، دو هفتگی و ماهیانه می توانید عملیات بهینه سازی را به خود افزونه بسپارید تا در زمانی که شما مشخص می کنید این اعمال را انجام دهد.

wp-optimize-plugin

همان طور که مشاهده می کنید تنظیمات مختلفی برای افزونه درنظر گرفته شده است تا کار شما را بسیار آسان کند. شما می توانید انتخاب کنید که در بهینه سازی های خودکار جه مواردی حذف شوند و یا با برداشتن تیک گزینه ها می توانید مواردی را از این عملیات خارج کنید.

, , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست